Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pavlův projev ve Štrasburku: nejdřív pusto v sále, pak potlesk vestoje. Jeho předchůdci zažili bučení i posměšky

Vystoupení Petra Pavla před europoslanci. Foto: Markéta Boubínová, Deník N
Vystoupení Petra Pavla před europoslanci. Foto: Markéta Boubínová, Deník N

Popisujeme atmosféru při Pavlově projevu před europoslanci ve francouzském Štrasburku a srovnáváme ji s tím, jaké emoce vyvolaly projevy Klause a Zemana.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na začátku projevu před europoslanci čekal čtvrtého českého prezidenta ve Štrasburku poloprázdný sál, a to i přesto, že mělo jeho vystoupení čtvrthodinové zpoždění. Postupně se ale začali trousit ostatní europoslanci, tudíž i občasný potlesk začínal být hlučnější. Prezident začal mluvit před dvanáctou hodinou, přičemž už v poledne mělo začít další hlasování, u kterého by poslanci neměli v sále chybět. Projev se nicméně protáhl zhruba do čtvrt na jednu, takže k jeho konci už byl sál téměř plný.

„Mně je to vždycky líto (že je v sále málo poslanců při projevech, pozn. red.), vždycky se trošku stydím kvůli nezájmu europoslanců. Dnes tady bylo, myslím, i víc poslanců, než když tady byla slovenská prezidentka Čaputová. I takový ten šum, když poslanci přicházejí na hlasování, působí nesmírně rušivě. Ale pan prezident Pavel na to byl upozorněn dopředu, že toto se mu stane,“ zhodnotila situaci česká eurokomisařka a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (za ANO), která se s Pavlem setkala v předvečer projevu na večeři.

Jourová zároveň vyzdvihla, že nejvíc u europoslanců rezonovala slova o ruské agresi a nutnosti porážky Ruska.

Na závěr ovace vestoje

Pavel se – na rozdíl například od Václava Klause – v europarlamentu dočkal pouze

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Miloš Zeman

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější