Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (587. den): Není to jako americký film. Ukrajinský snajpr popisuje, jak zabíjí ruské vojáky

Velitel Feďa z 3. samostatné ukrajinské útočné brigády si povídá s ukrajinským vojákem na frontové linii ve vesnici Andrijivka. Foto: ČTK / AP / Alex Babenko
Velitel Feďa z 3. samostatné ukrajinské útočné brigády si povídá s ukrajinským vojákem na frontové linii ve vesnici Andrijivka. Foto: ČTK / AP / Alex Babenko

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ze života ukrajinských odstřelovačů u Bachmutu.
  • BBC ukázala, jak vypadá jejich klasická akce.
  • Rusové zřejmě ztrácejí u Bachmutu síly, údajně zde odvolali velitele.
  • Graf dne: Ukrajinské útoky na Krymu.
  • Videa dne: Odstřelovači u Bachmutu ve městě i v poli a jak vypadá zničená Andrijivka.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za pondělí 2. října. Situace na některých místech už může být jiná.

Ukrajinští odstřelovači zřejmě nejsou ti, kdo rozhodnou tuto válku. Mají však svůj význam. Kromě toho, že likvidují důležité ruské vojáky na frontě, šíří mezi vojáky strach. Nikdy si nemohou být jisti, jestli na ně jeden z nich nemíří. Snajpra nevidí, jeho střelu neslyší.

Jejich obraz je často romantizován hollywoodskými filmy. Jak reálně bojují, se pokusil zobrazit portál Insider, který na dálku mluvil s jedním odstřelovačem z okolí Bachmutu. Ze stejné jednotky udělali reportáž i novinář a kameraman britské BBC ještě v létě.

Odstřelovač se představil svým válečným jménem Duch. Mnohá jeho vyjádření nelze nezávisle ověřit, z poslechnutého však nevyplývá důvod, proč předpokládat, že by vysloveně lhal.

„Není to jako americké filmy, které romantizují práci odstřelovačů a ukazují ji jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vývoj bojů

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější