Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Konec globalizace, jak ji známe.“ Pavel v Bruggách varoval před Ruskem, chce vyšší výdaje na obranu

Prezident Petr Pavel na návštěvě College od Europe v Bruggách. Foto: ČTK
Prezident Petr Pavel na návštěvě College od Europe v Bruggách. Foto: ČTK

Prezident Petr Pavel vystoupil na zahájení akademického roku na prestižní College of Europe v belgických Bruggách s několika klíčovými tezemi. Opět varoval před ruskou agresí a čínskými ambicemi a doporučil zvýšit výdaje na obranu v unijních zemích ještě nad dvě procenta HDP, což je nynější závazek Česka. Zmínil i možnou změnu některých hlasovacích pravidel v EU směrem od jednomyslnosti ke kvalifikované většině.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prezident zahájil v belgických Bruggách dvoudenní cestu, která by měla vyvrcholit zítra jeho projevem v Evropském parlamentu. V půlhodinovém projevu k zahájení akademického roku na prestižní College of Europe, jehož patronkou je letos česká rodačka a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albright, zmínil několik výzev a klíčových návrhů.

„Žádná bezpečnostní hrozba není naléhavější než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější