Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Advokát? Jen když na něj rodiče mají. Vláda chce narovnat práva dětských pachatelů

Dětští pachatelé jsou na tom dnes v Česku paradoxně v některých ohledech hůř než mladiství nebo dospělí. Vláda to napravuje. Ilustrační foto: Adobe Stock
Dětští pachatelé jsou na tom dnes v Česku paradoxně v některých ohledech hůř než mladiství nebo dospělí. Vláda to napravuje. Ilustrační foto: Adobe Stock

Vláda posílá do Sněmovny novelu zákona, která má zlepšit postavení dětských pachatelů protiprávního jednání. Děti do patnácti let jsou nyní vůči úřadům v některých ohledech v horší situaci než mladiství nebo dospělí. Oproti mladistvým totiž nemají od začátku řízení automatický nárok na advokáta. Státní zástupce je pak podle současného zákona musí poslat před soud, i když to není nutné. Na oboje si stěžují lidskoprávní organizace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ministerstvo spravedlnosti chce novelou zákona o soudnictví ve věcech mládeže napravit absurdní stav, na který dlouhodobě upozorňují ochránci lidských práv. Děti mladší patnácti let, které se dopustí něčeho protiprávního, mají v Česku horší postavení než starší pachatelé.

Poukazuje na to například nevládní organizace Mezinárodní komise právníků, která na Česko podala stížnost k Evropskému výboru pro sociální práva Rady Evropy. Ten stížnosti vyhověl.

Konkrétně vytknul Česku dva nedostatky. Především to, že stát nemá povinnost dětským pachatelům zajistit právní pomoc od začátku řízení. Zpravidla tedy od momentu, kdy jde dítě podat vysvětlení na policii, která vyšetřuje nějaký prohřešek. Tam může být samozřejmě zákonný zástupce a až na urgentní situace by měl být také přítomen sociální pracovník.

„Podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže nemají děti, jež nedovršily věk trestní odpovědnosti, v přípravném řízení právo na bezplatnou právní pomoc. Naproti tomu mladiství musejí být vždy zastoupeni advokátem podle svého výběru nebo obhájcem ex offo, který je jim přidělen od samého počátku řízení, včetně fáze prověřování,“ argumentuje v rozhodnutí evropský výbor.

Dlouhé výslechy bez advokáta

„Ani zákonný zástupce, ani zástupce OSPOD ale zpravidla nemají právní vzdělání a přirozeně tak nemohou dítěti poskytnout kvalifikovanou právní pomoc, kterou při kontaktu s policií potřebuje,“ vysvětluje právnička Eliška Hronová z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva.

Evropský výbor také upozornil, že přípravné řízení může trvat měsíce a děti mohou být zdlouhavě vyslýchány na policejních služebnách, podstupovat odběry krve, otisků prstů nebo DNA – to vše bez advokáta nebo rodičů.

Rodiče totiž nemohou být podle Hronové se svým dítětem na policii vždy. „Může nastat situace, kdy je nezbytné dítě vyslechnout ihned a zákonného zástupce se nepodaří kontaktovat. Stejně tak, bude-li zájem dítěte a zákonného zástupce v kolizi, jeho přítomnost u podání vysvětlení policejní orgán nepovolí. Tak je tomu například, když vznikne podezření, že je to právě rodič, kdo navádí své dítě k nezákonné činnosti,“ popsala právnička.

Mladistvým mezi patnáctým a osmnáctým rokem stát advokáta paradoxně přidělit musí. Děti jsou ale odkázané na to, zda jim ho seženou a zaplatí rodiče. Chybějící povinnost státu tak nepoměrně víc dopadá na děti z chudých rodin.

„Uplatnění tohoto práva závisí plně na iniciativě a možnostech – zejména finančních – toho, kdo vysvětlení podává. Zejména u rodin ze sociálně znevýhodněného prostředí je toto právo velmi obtížně uplatnitelné,“ potvrdil Deníku N náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Sociální pracovníci se tak v praxi setkávají s tím, že s advokátem se dítě a jeho rodiče setkávají až u soudu. „Nemají ani prostor se seznámit, prokonzultovat případ, doplnit si aktuální informace a podobně,“ řekl Deníku N David Karl, který vede odbor sociálně-právní ochrany dětí v Praze 8.

„Advokát bude mít všechny informace, bude vědět, jak jeho klient žije, jak se snaží svůj skutek odčinit, co všechno již absolvoval, s kým navázal spolupráci a jaké si vzal ponaučení. Současně pak bude moci případně navrhovat, s podrobnou znalostí klienta, odpovídající opatření, které bude v zájmu jeho budoucího vývoje a rozvoje,“ vysvětlil úředník.

Každá klukovina musí před soud

Druhý problém, který evropský výbor Česku vytkl a který vládní novela napravuje, je nemožnost řešit prohřešky dětí jinak než před soudem. Státní zástupce tak například nemůže akceptovat, že dítě činu lituje a nahradilo škodu, a na soudním přelíčení netrvat. I to je přitom u mladistvých i dospělých možné a běžné.

„Novela přináší možnost státního zástupce řešit protiprávní jednání dítěte jinak než postavením před soud pro mládež. Státní zástupce má tedy nově možnost řešit věc neformální cestou s využitím principů restorativní justice, která usiluje o nápravu způsobené újmy a podporuje pachatele v přijetí odpovědnosti,“ popisuje právnička Hronová.

Podle ní je takový postup vhodný zejména u méně závažných činů, například výtržnictví nebo drobných krádeží, kterých dítě lituje, případně už je řeší jiné instituce – škola či sociální pracovníci.

S tím souhlasí také sociální pracovník David Karl. „Setkáváme se s tím, že máme klienta, který není lotr, ale vyskytne se na špatném místě a něco provede. Nese si psychickou zátěž z probíhajícího vyšetřování, jednání s kurátorem, s organizacemi, vrstevníci ve škole na něj mohou nahlížet jinak. On se z toho s podpůrnými nástroji dostane, příjme, že udělal něco špatně, ponaučí se z toho, a i jeho psychika se uzdraví,“ popisuje Karl. To vše ale může soud opět zkomplikovat.

„Následné řízení u soudu, které má vždy časový odstup od již přijatých opatření, může u dítěte znovu vyvolat negativní emoce, pocit vlastního selhání a negativně tak ovlivnit budoucí vývoj,“ varuje úředník.

Vládní novelu, která oba problémy řeší, proto odborníci vítají. „Obě zásadní změny jsou v souladu s nejlepším zájmem dítěte,“ je přesvědčen Karl. „Bude zajištěna lepší ochrana nejlepšího zájmu dítěte a rozšířena možnost individuálního přístupu,“ řekl Deníku N také mluvčí Probační a mediační služby Martin Bačkovský.

Sněmovna by se novelou měla zabývat ještě letos. Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že by měla platit od poloviny příštího roku.

  • Vláda schválila novelu zákona o soudnictví ve věcech mládeže, která posiluje práva dětských pachatelů protiprávního jednání.
  • Ti jsou dnes paradoxně v některých ohledech v horším postavení než mladiství i dospělí.
  • Stát totiž nemá povinnost jim přidělit advokáta od začátku řízení. Státní zástupci také nemají v případě dětských pachatelů možnost přistoupit na mimosoudní formu řešení prohřešku.
  • Na oba nedostatky dlouhodobě upozorňují mezinárodní organizace. Česku je oficiálně vytkl i Evropský výbor pro sociální práva Rady Evropy.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Justice

Lidská práva

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější