Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Koaliční strany drží navzdory problémům stabilní podporu. Jedna se ale nenápadně dostává do problémů

Vláda chce příští rok šetřit. Do návrhu rozpočtu by se měl propsat i konsolidační balíček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Vláda chce příští rok šetřit. Do návrhu rozpočtu by se měl propsat i konsolidační balíček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Koaliční strany v polovině volebního období neztrácejí podporu. Navzdory faktu, že se Fialova vláda potýká s propadem důvěry, jednotlivé strany drží podle zjištění výzkumné organizace STEM i v září preference na pro ně solidní úrovni. Koalice ale může mít slabé místo. Pouze těsně nad pěti procenty se v šetření umístilo hnutí STAN. Na podobných číslech jsou sice také lidovci a TOP 09, tyto strany ale mohou pro sněmovní volby opět počítat se společnou kandidátkou s ODS.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zdánlivý paradox, kdy kabinet ztratil důvěru, ale voliči jej neopouští, není v probíhajícím volebním obdobím něčím zcela novým.

Po letošním létě, kdy si kabinet u CVVM připsal velmi nízká čísla důvěry a potýkal se s prosazením z principu nepopulárního konsolidačního balíčku a některými kauzami, nicméně nebylo jisté, zda se tyto jevy nepropíšou i do preferencí jednotlivých stran.

To se ovšem nestalo. Podle volebního modelu, který STEM zpracoval pro CNN Prima News, je na čele stále ANO. A to výrazně. Babišovo hnutí nicméně neposkočilo na novou – nepoznanou hladinu podpory, naopak jeho zisk se oproti jaru lehce snížil.

Nedaří se mu tudíž přetahovat voliče koalice, i když jde o jeden z cílů, které si pro tuto část volebního cyklu předsevzalo. Stínový premiér Karel Havlíček Deníku N v nedávném rozhovoru popsal, že mířit na podporovatele vlády je jedním z cílů ANO.

Data STEM, která pokrývají období kolem poloviny září, ale ukazují, že voliči stran pětikoalice i přes možnou nespokojenost zatím nevidí v ANO alternativu.

„Politická scéna je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější