Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nezvykle otevřená nová obranná strategie: Rusko je hlavní hrozba, jsme v dostřelu, musíme přidat

Jak se česká armáda změní po ruské agresi proti Ukrajině? Foto: 25. protiletadlový raketový pluk, Armáda ČR
Jak se česká armáda změní po ruské agresi proti Ukrajině? Foto: 25. protiletadlový raketový pluk, Armáda ČR

Vláda aktualizovala důležitý dokument – Obrannou strategii ČR. Ta dosavadní byla z roku 2017. Nové znění je nezvykle konkrétní, dokument je rozsáhlý a zdůrazňuje, že nelze vyloučit budoucí útok Ruska proti Západu. A tedy i naší zemi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dokument navazuje na Bezpečnostní strategii ČR, kterou už letos v červnu kabinet schválil. Ministerstvo obrany jej už umístilo na své stránky, celý jej lze číst zde.

Text o 115 bodech (předchozí verze z roku 2017 jich měla 38) začíná shrnutím, jehož první dva body předznamenávají celý zbytek materiálu.

„Rusko napadením Ukrajiny zahájilo největší vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Pravděpodobnost vojenského napadení České republiky nebo některého z jiných států NATO a EU je nejvyšší od konce studené války,“ stojí v nich.

Právě výslovné pojmenování ruské hrozby je jednou z klíčových změn oproti předchozí verzi strategie.

Jaká je ale úloha dokumentu – neboli k čemu nám vlastně bude?

V české bezpečnostní architektuře má klíčovou roli už zmíněná bezpečnostní strategie. Ta se věnuje rizikům a hrozbám pro naši zemi celkově, tedy obecně, a vláda ji průběžně aktualizuje (stalo se tak v letech 2003, 2011, 2015 a 2023). Obranná strategie rozpracovává její dopady v oblasti obrany.

To znamená mimo jiné armádu, ale nejen ji. Zároveň obranná strategie není konkrétní „koncový“ dokument – navazují na ni detailnější koncepční materiály, pro které je obranná strategie zadáním. Tyto dokumenty jdou do většího detailu a vycházejí z nich konkrétní obranné plány.

Obranná strategie popisuje i vojenskou realitu v okolí Česka. Nynější verze konstatuje, že riziko přímého vojenského ohrožení naší země zůstává nízké, pravděpodobnost vojenského napadení některého z našich aliančních spojenců či členů EU ale varovně označuje jako „nejvyšší od konce studené války“.

Bát se, nebo být rádi za slova na rovinu?

Kdyby se Rusko například rozhodlo, že obsadí strategicky položený

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

NATO

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější