Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidovci tlačí na ODS kvůli eurokandidátce. Jurečka varuje před ohrožením značky a další spolupráce

Předsedové KDU-ČSL Marian Jurečka, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a ODS Petr Fiala. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předsedové KDU-ČSL Marian Jurečka, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a ODS Petr Fiala. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 stojí před velmi důležitým rozhodnutím. Původní termín na konci září prošvihli, rozhodnutí o možné společné kandidátce pro eurovolby je nyní už na spadnutí. Šéf lidovců Marian Jurečka varuje, že pokud koalice Spolu nyní nebude jednotná, může to ohrozit spolupráci v následujících volbách.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koalice Spolu se stále nerozhodla, jestli úspěšný formát ze sněmovních voleb zopakuje i ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2024. Ještě v září mluvili členové všech tří stran o tom, že do konce měsíce padne definitivní rozhodnutí, nyní se ale termín posunul.

„Skutečně jsem mluvil o rozhodnutí na konci září. To byl takový orientační termín,“ řekl v pátek serveru iDnes.cz premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Podle několika zdrojů redakce z vedení jednotlivých stran by rozhodnutí mohlo padnout příští týden. „Reálně se čeká na rozhodnutí ODS,“ popsal jeden ze zdrojů.

Zatímco TOP 09 i KDU-ČSL veřejně mluví o tom, že preferují společnou koalici, v ODS situace zůstává komplikovaná.

Část členů v čele s vlivným europoslancem Alexandrem Vondrou totiž propagují vlastní kandidátku, zatímco premiér s prvním místopředsedou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou by chtěli zachovat značku Spolu.

„Už to vypadalo, že rozhodnutí padne. Před několika týdny bylo setkání, kde chtěli premiér se Stanjurou oznámit, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější