Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Polskou opozici potěšila statisícová účast na setkání ve Varšavě, v průzkumech ale vede vláda

Velká předvolební akce polské opozice se konala včera ve Varšavě. Organizátoři i město odhadují, že se jí zúčastnilo až milion lidí. Foto: Beata Zawrzel, Nur Photo via Reuters
Velká předvolební akce polské opozice se konala včera ve Varšavě. Organizátoři i město odhadují, že se jí zúčastnilo až milion lidí. Foto: Beata Zawrzel, Nur Photo via Reuters

V ulicích Varšavy se včera u příležitosti předvolební opoziční demonstrace proti konzervativní vládě Práva a spravedlnosti (PiS) sešly statisíce lidí. Opozice varovala před možným „zánikem demokracie“, naopak na vládní akci v Katovicích zazněla hrozba „konce Polska“ jako takového. A ač masová účast jednu stranu povzbudila, v průzkumech stále podstatně vede ta druhá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Podle organizátorů včerejší akce s názvem „Pochod milionu srdcí“ i varšavských úřadů přilákala milion účastníků. Státní tisková agentura PAP – která je ale obecně nakloněná vládě – pak s odkazem na policii tvrdí, že se ve Varšavě včera sešlo asi sto tisíc lidí. Zpravodajský kanál Onet.pl odhaduje účast na 600 000 až 800 000 lidí.

Současně se v Katovicích sešli i stoupenci vlády a premiér Mateusz Morawiecki tam prohlásil, že lídr opoziční strany Donald Tusk „pracuje pro Německo“, a Polsko tedy v případě jeho zvolení „možná přestane existovat“.

Opoziční strana Občanská platforma (PO) v povznášejících dozvucích velké akce doufá, že se jí v blížících se parlamentních volbách – které se budou konat 15. října – podaří porazit vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS). Aktuální průzkumy však naznačují, že si vládní strana, jež zemi vede od roku 2015, stále a nepřetržitě udržuje podstatný náskok.

PiS by dnes

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Polsko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější