Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co by vláda Směru znamenala pro Ukrajinu? Největší problém nemusí být Fico

Robert Fico. Foto N: Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N: Tomáš Benedikovič

Návrat Fica by podle analytiků znamenal zastavení slovenských dodávek zbraní Ukrajině, ale neočekává se, že by předseda Směru zastavil i vojenskou pomoc ze soukromého sektoru. „Nebude to orbánovský styl politiky,“ předpokládá například politolog Alexander Duleba. Podle Ivana Mikloše mohou předpokládané Ficovy kroky výrazně poškodit Slovensko v očích Ukrajinců i jeho spojenců.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vítězství Směru v předčasných volbách upoutalo velkou pozornost zahraničních médií mimo jiné i kvůli postoji této strany k válce proti Ukrajině.

Fico v kampani opakoval, že pokud se do vlády vrátí, nepošle už Slovensko na Ukrajinu ani náboj. Opakovaně slovně napadl prezidenta Volodymyra Zelenského a šířil dezinformaci, že ruskou válku rozpoutali „ukrajinští fašisté“.

V této chvíli se jako nejpravděpodobnější scénář jeví, že novou koalici složí Směr s Hlasem a Slovenskou národní stranou. V úvahu by přicházela i jejich spolupráce s Křesťanskodemokratickým hnutím, kterou ale před volbami předseda křesťanských demokratů Milan Majerský vylučoval.

Méně pravděpodobným scénářem je vláda v čele s Progresivním Slovenskem, ke které by se přidaly Hlas, KDH a Svoboda a spravedlnost (SaS). Podívali jsme se na to, co by vznik takových kabinetů znamenal pro další pomoc Slovenska Ukrajině.

Analytik: Skutečným trojským koněm by nebyl Fico

Začněme scénářem, který v tuto chvíli vypadá jako nejpravděpodobnější: vláda Směru, Hlasu a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Slovenské volby

Slovensko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější