Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Zdravá reakce na nezdravé prostředí.“ Jak lidé prožívají environmentální žal a co přináší úlevu

„Někdy je to, co považujeme za nemoc, jen zdravá reakce na nemocné prostředí,“ říká psycholog Suchý. Foto: Adobe Stock
„Někdy je to, co považujeme za nemoc, jen zdravá reakce na nemocné prostředí,“ říká psycholog Suchý. Foto: Adobe Stock

Myšlenky na to, jak klimatická krize za jejich života promění planetu, přinášejí některým, hlavně mladým lidem pocit smutku a beznaděje. Takzvaný environmentální žal už zevrubně popisuje odborná literatura; co však skutečně prožívají ti, kterých se dotýká, a jak by s ním podle odborníků měli pracovat? Mluvili jsme s lidmi, kteří ekologickou úzkost pociťují, i s experty, kteří se problému věnují.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Studentku Rozálii přepadl pocit bezmoci a beznaděje, když loni v prosinci jela okolo pražské Letné. Na tamním metronomu byly tehdy umístěné obří digitální hodiny, které ukazovaly šest let do chvíle, kdy mají být klimatické změny způsobené člověkem nevratné.

„Na základě toho žádnou světlou budoucnost nevidím. Snažím se to změnit vlastními kroky, jako že si nevezmu plastové brčko, nebo vegetariánstvím, ale reálně? Moje snaha je absolutně minimální proti obrovským korporacím, které páchají nechutné věci. Jsem zoufalá a cítím se dost bezmocná,“ popsala.

Podobné pocity dnes sdílí řada dalších, především mladých lidí. Pojem environmentální žal, který zahrnuje úzkost, strach, beznaděj nebo vztek při pomyšlení na budoucnost planety, se stále více týká i Česka.

„Někdy to je skutečně žal a smutek nebo nějaká úzkost. Jsou okamžiky, kdy mám pocit, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Příroda

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější