Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se ze sedmičky opět stala dvojka. Ficův věrný Kaliňák může mít v jednáních o vládě klíčovou roli

Robert Kaliňák ve volebním štábu Směru během počítání výsledků. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Robert Kaliňák ve volebním štábu Směru během počítání výsledků. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Slovensko zažilo po sedmi letech nejen jasné vítězství Roberta Fica ve volbách, ale volební víkend ukázal také to, že se do politického života naplno vrací bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák. Ve Směru má opět silnou pozici a politický důchod je už minulostí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V sobotních volbách se Kaliňák díky preferenčním hlasům dostal ze sedmého místa na kandidátce hned za volebního lídra Fica. Z politiky se trojnásobný ministr vnitra stáhl po vraždě Jána Kuciaka na jaře 2018.

Ve volbách v roce 2020 nekandidoval a nebyl už ani místopředsedou Směru, kterým formálně není ani dnes (jeho synovec Erik je místopředsedou, on je momentálně řadovým členem předsednictva strany). Poslední rok však už bylo zřejmé, že bez politiky Kaliňák neumí žít.

Fico získal od voličů 531 528 kroužků, druhý Kaliňák 263 045. Třetí skončil Ľuboš Blaha s více než 220 tisíci kroužky. Pro srovnání, lídra Hlasu Petra Pellegriniho kroužkovalo necelých 338 tisíc lidí.

Během volební noci vystupoval Kaliňák jako hlavní pobočník předsedy Fica, chodil mezi novináře a místopředseda Směru Juraj Blanár mu jen sekundoval při oznamování, že strana bude komentovat vítězství ve volbách až na tiskovce v neděli odpoledne.

Na poznámku novinářů během volební noci v centrále Směru, že Kaliňák už byl korunním princem, se snažil politik zavtipkovat, že si to už ani nepamatuje: „Bylo to někdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Slovenské volby

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější