Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fico vyhrál. Jak může vypadat jeho vládní koalice?

Robert Fico při příchodu do centrály Směru na začátku volební noci. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Robert Fico při příchodu do centrály Směru na začátku volební noci. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Strana Směr zvítězila ve slovenských předčasných volbách. Po sečtení téměř všech okrsků je jasné, že náskok Směru je nedostižný. Druhé místo bere Progresivní Slovensko. Vládu by tak mohl sestavovat Robert Fico, jeden potenciální partner se mu již hlásí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Slovenské předčasné parlamentní volby s výrazným náskokem vyhrála strana Směr. Volilo ji 23 procent lidí. Největší předvolební sok Směru, hnutí Progresivní Slovensko, za ním skončilo s velkým odstupem.

Strana expremiéra Roberta Fica se tak stala nezpochybnitelným vítězem voleb a bude mít nejspíš jako první možnost sestavit novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová před volbami avizovala, že pověří sestavením vlády vítěze voleb. A to i v případě, že by se jím stal právě Fico.

Volební noc na Slovensku byla velmi dlouhá. Hlasování skončilo téměř ve všech okrscích ve 22 hodin, první odhady výsledků byly zveřejněny až krátce před 23. hodinou. Podle nich mělo vyhrát Progresivní Slovensko, reálné výsledky, které začaly z celé země velmi pozvolna proudit, ale ukázaly jiný obrázek.

Směr ihned zkraje sčítání nabral jasné vedení, které se sice PS podařilo stahovat, nakonec ale skončilo mezi poraženými těchto voleb. Mezi neúspěšné patří i

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Slovenské volby

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější