Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (583. den): „Postupujeme pomalu? Kdybyste věděli, jak to šlo u Chersonu, chytali byste se za hlavu“

Su-35. Foto: ruská armáda
Su-35. Foto: ruská armáda

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • V první linii rozhodují autorita a zkušenosti, ne hodnost.
  • Rusové si pravděpodobně sestřelili nejmodernější stíhačku Su-35.
  • Těžké boje pokračují, ale mapa se nemění.
  • Mapa dne: Pryjutne.
  • Videa dne: ukrajinský voják přežil útok termobarickými raketami – jeho kamera zachytila průběh i následky; Božena během odminování; cesta do Verbového z tanku Challenger; následky útoku HIMARS na ruskou techniku; jak vypadá Su-35.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 28. září. Situace na některých místech už může být jiná.

Záběry z GoPro kamer ukazují deset procent skutečnosti – ukrajinský voják mluví o bojích u Robotyne. Roman Zagorodnyj je ukrajinský voják. Bojuje od začátku ruské invaze a kromě bojů u Kyjeva v únoru a březnu 2022 prošel všemi významnými bojišti. Dnes bojuje na jihu v místech, kde právě probíhá ukrajinská ofenziva. Rozhovor s ním pořídil šéfredaktor polského webu polon.pl Mariusz Marszalkowski.

Jeden z prvních Zagorodného výroků se shoduje se všemi popisy válek, které v beletrii či literatuře faktu líčí přímí účastníci bojů. „Kamery nezachytí pach rozkládajících se mrtvol, který proniká vším – oblečením, zemí, vzduchem. Nezachytí únavu z nekonečného ostřelování ani strach vojáků,“ vysvětluje Zagorodnyj a dodává, že videa z GoPro kamer nezachytí ani deset procent skutečnosti.

Vojáci obou armád nosí kamery připevněné na přilbách. Internet je plný záběrů z bojiště, ale jen některé dokážou děsivou realitu přiblížit.

Jedna taková výjimka se objevila tento týden. Souvisí s videem, o kterém jsme nedávno psali a na němž ruský voják zabil dva Ukrajince na kraji Novoprokopivky u Robotyne. Scénu zaznamenal ruský dron. Rusové se k mrtvolám obou mužů dostali a na webu se objevily záběry z kamery jednoho z nich, které vznikly ve stejné chvíli, kdy se muži ocitli pod palbou. Nedalo se to zhlédnout celé. Přesněji – celé to poslouchat.

Zagorodnyj vysvětluje, že právě v takových podmínkách (nemluví však konkrétně o tomto případu) přestává

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější