Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Vláda mezi květákem a stamiliardovými schodky

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vláda tento týden schválila rozpočet na rok 2024, v němž se plánovaný schodek vyšplhal na 252 miliard korun. Navíc se ukazuje, že konsolidační balíček, který ve středu projednávala Sněmovna, nebude na zkrocení tohoto deficitu stačit. Kde jsou největší průšvihy hospodaření země? A k čemu potřeboval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) šifrovaný telefon ve státě, kde se všechno vykecá?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Politické dění tohoto týdne shrnuje a komentuje Kateřina Frouzová.

Vláda schválila rozpočet na příští rok.

Místy to bylo drama.

Většina ministrů z výsledku není nadšená. Musí šetřit, nenabírají nové úředníky / stranické kolegy a třeba ministerstvo financí se bude zbavovat části vozového parku s tím, že jeho zaměstnanci mají častěji jezdit hromadnou dopravou.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) působí dojmem náhodného generátoru schodků státního rozpočtu, které v jeho rukou letos stoupají rychlostí světla – s nadsázkou řečeno –, jako hmotnost na křivce slavného Einsteinova vzorce E = mc².

To hvězdné přirovnání není tak mimo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dluhů má totiž stát víc než sluncí v našem okolí, jak před lety řekl americký kvantový fyzik Richard Feynman.

„V galaxii je 10^11 hvězd. Kdysi to bývalo opravdu velké číslo. Ale je to jenom 100 miliard, to je míň než schodek státního rozpočtu. Takovým číslům jsme říkali astronomická, teď bychom jim měli říkat čísla ekonomická,“ poznamenal.

Měl sice na mysli americký rozpočet, ale jeho příměr sedí i na tuzemské poměry.

Ještě v květnu Stanjura sliboval výrazně nižší schodek. „Dohoda na příští rok podle mě musí skončit mezi 210 a 225 miliardami. Já udělám všechno pro to, aby to bylo 210. A v roce 2025 bychom se měli určitě dostat pod 200,“ sliboval ministr financí ještě v květnu v rozhovoru s časopisem Respekt.

Už o pár týdnů později to ale bylo 235 miliard a nakonec se kabinet dostal na 252 miliard. Naděje, že v roce 2025 bude saldo začínat číslicí 1, je tak nyní tak velká jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Pointa N

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější