Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Migranti i klíčoví radikálové. Co vše spojuje volby na Slovensku a v Polsku?

Kaczynski, Tusk, Fico a Šimečka. Co spojuje a rozděluje je a polské a slovenské volby? Foto: 2× Sejm a Tomáš Benedikovič a Vladimír Šimíček, Denník N
Kaczynski, Tusk, Fico a Šimečka. Co spojuje a rozděluje je a polské a slovenské volby? Foto: 2× Sejm a Tomáš Benedikovič a Vladimír Šimíček, Denník N

Dvoje klíčové volby v rozmezí dvou týdnů. A oboje klíčové jak pro jejich země, tak významné pro Českou republiku, střední Evropu, EU a Ukrajinu. Popisujeme, co zítřejší hlasování Slováků a volby v Polsku v polovině října spojuje a v čem se liší.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ještě nikdy si občané Polska a Slovenska nevolili parlament ve stejný rok – zatímco Poláci měli tradičně parlamentní volby v lichém roce, na Slovensku byly dosud vždy v sudém. Tentokrát je to jinak. Oboje se uskuteční jen dva týdny po sobě. Zatímco na Slovensku se hlasuje zítra, v Polsku 15. října.

A oboje volby jsou označovány jako mimořádně důležité pro demokracii v obou zemích, ale i pro země jako je Česká republika a pro EU. Například pokud jde o možný příklon Slovenska k Rusku a dopad na pomoc Ukrajině.

Na oboje volby se proto upírá pozornost mnohých v celé Evropě. Klidně se může stát, že v listopadu budou ve střední Evropě v členských státech EU dvě protievropsky naladěné a jedna proruská vláda.

Jelikož v obou zemích probíhá horká předvolební kampaň, podívali jsme se na to, co mají oboje volby společné a v čem se naopak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Polsko

Slovenské volby

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější