Manipuluje a vybírá si média jako Trump. Ficova taktika připomíná jeho manuál

Útoky na instituce i na média, která o něm informují tak, jak by měla – tedy kriticky, strašení o údajné hrozbě budoucího zfalšování voleb i další konspirace. Způsob, jakým někdejší předseda slovenské vlády Robert Fico vede předvolební kampaň, v mnohém připomíná amerického exprezidenta Donalda Trumpa.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Jeho „manuál“ obsahuje tytéž věci a vysoká podpora od voličů Republikánské strany ukazuje, že fungují. Podobně jako Ficovi, jehož Směr je ve většině předvolebních průzkumů na prvním místě.
Zatímco Fico může se svou stranou o víkendu po letech znovu vyhrát parlamentní volby na Slovensku, Trump v Republikánské straně v USA nemá pořádného rivala a také on by podle několika průzkumů veřejného mínění mohl příští rok znovu – po těch minulých prohraných – znovu vyhrát volby, v jeho případě prezidentské.
Jak píše Moisés Naím v knize o tom, jak autokraté přetvářejí politiku 21. století, jakákoli strategie zaměřená na ochranu demokracie závisí na schopnosti rozlišovat pravdu od lži.
Stále více lídrů podle něj po celém světě přitahuje lež coby nástroj k získání moci. Jak ukázala předvolební kampaň strany Směr, ani Robert Fico v tom není výjimkou. V tomto článku rozebíráme jeho taktiku, která nápadně připomíná metody manipulace Donalda Trumpa.
1) Ignorování debaty v nejsilnější televizi
Robert Fico se před sobotními volbami odmítl zúčastnit několik debat (podobně postupovali i v České republice Miloš Zeman a na jeho radu, jak přiznal, Andrej Babiš, pozn. Deníku N). Vynechal závěrečnou diskuzi v televizi Markíza, kterou bojkotuje, protože