Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

live! Komerce, nebo umění? Designblok startuje

Made by Fire. Foto: Vojtěch Veškrna
Made by Fire. Foto: Vojtěch Veškrna

Hlavní událostí příštího týdne je Designblok. 25. ročník mezinárodního festivalu designu a módy se rozkročil mezi tři pražské lokace, láká na řadu přehlídek současného designu – ale i na komerční prezentace firem, které mají s uměním jen málo společného.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nevýhodou i předností vystavování designu je jeho užitkovost. Rádi si prohlížíme předměty, které na rozdíl od řady jiných uměleckých děl působí užitečně – ale zároveň se při prohlížení výstavy současného designu často nelze ubránit dojmu, že jen procházíme uličkami prodejního veletrhu.

Designblok je už 25 let největším mezinárodním festivalem designu a módy ve střední a východní Evropě a masivně navštěvovanou akcí, která lavíruje mezi prezentací špičky českého uměleckého designu a zmíněnou prezentací firem, jejichž výrobky mají s uměním už máloco společného.

Na druhou stranu pro české designery či třeba studenty designu je akce jedinečnou příležitostí, jak upozornit na své výrobky, ať už se to týká módy, užitkových domácích předmětů, či třeba šperků. A to, že je všechno obklopeno obřími expozicemi nejrůznějších firem, je nejspíš (marketingově-finanční) daň za tuto záslužnost.

Designbloku se většinou nedostává ani dostatečného kritického ohlasu, dílem proto, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější