Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak si starostové stěžovali, úředníci tleskali a novináři skoro nic neviděli. Reportáž z prezidentovy cesty po jižní Moravě

Krojovaná chasa nesměla při návštěvě jižní Moravy chybět. Tady se prezident s manželkou fotí se stárkami a stárky v Hruškách na Břeclavsku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Krojovaná chasa nesměla při návštěvě jižní Moravy chybět. Tady se prezident s manželkou fotí se stárkami a stárky v Hruškách na Břeclavsku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Prosluněný konec září jako by na jižní Moravě předznamenal návštěvu prezidenta Petra Pavla. Za dva dny se setkal se stovkami svých příznivců, vyslechl stížnosti starostů, vyfotil se s krojovanou chasou a dostal bednu vína. Přečtěte si reportáž z cesty prezidenta Petra Pavla.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prezident Petr Pavel od začátku svého mandátu navštívil Brno už dvakrát, naposledy v srpnu, kdy byl mimo jiné na Ústavním soudu.

Až teď ale přijel na první oficiální dvoudenní návštěvu, na jejímž programu byla mimo jiné cesta do Moravského krasu či do obce Hrušky na Břeclavsku, postižené před více než dvěma lety tornádem.

Je úterý, chvíli před půl jedenáctou dopoledne, a v parčíku před rektorátem Masarykovy univerzity naproti krajskému úřadu polehává na lavičkách několik lidí bez domova. Je to jejich tradiční místo v centru města.

„Že má teď přijet prezident? O tom jsme neslyšeli. Ale podíváme se. Já jsem ho volil,“ říká se zájmem muž neurčitého věku v pruhovaném tmavém svetru. Aby prezidenta zahlédl, nemusí se ani nikam přemisťovat, stačí se jen otočit za sebe ke vchodu úřadu.

Tam už prezidentskou kolonu netrpělivě vyhlíží hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), pro kterého je to za dva roky ve funkci nejvýznamnější politická návštěva.

„Témata, o kterých se budeme bavit, jsou předjednaná, určitě to bude doprava nebo sucho,“ říká hejtman. Když za chvíli prezident vystoupí z auta, stihne ještě svým nepočetným fanouškům dát autogram a potřást si s nimi rukou. Pak už mizí v budově.

Tam ho hned při příchodu vítají potleskem desítky krajských úředníků, kteří obsadili ochozy atria. Stejným potleskem se s ním po poledni rozloučí.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Hned v prvním projevu prezident zdůrazňuje, že Jihomoravský kraj může být díky svému potenciálu inspirací pro ostatní regiony.

„Jsou tady regiony se sociálněekonomickými problémy, ale současně patří Jihomoravský kraj mezi šampiony v podpoře podnikání, inovací a nových technologií. Jako další pozitivum bych zmínil dostupnost školství a školských zařízení pro všechny věkové kategorie, což taky není všude obvyklé,“ řekl novinářům na prvním brífinku v hale úřadu.

Rodiče, kteří jeho slova slyšeli, mohli reagovat pouze pozdvihnutím obočí, protože prezidentovi zřejmě nikdo neřekl, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Petr Pavel

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější