Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Je šikovný, ten tady nezůstane.“ O zemi, ze které se odchází

Ilustrace: Shooty
Ilustrace: Shooty

Komentář Evy Mošpanové: Před volbami na Slovensku se mluví o korupci, návratu Roberta Fica, extremismu nebo migrantech. V pozadí toho všeho je však mnohem větší a dlouhodobější problém. Zemi opouštějí tisíce lidí. Ficova politika je toho příčinou i důsledkem jenom zčásti a ani jeho porážka by trend tak snadno nezměnila.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ta dze ši? ptají se kolemjedoucích řidičů billboardy na východě Slovenska. Větě tu rozumí každý – jazyku i kontextu. Ve zdejším nářečí znamená otázku „No co, kde jsi?“ a odkazuje na tisíce lidí, kteří tady nejsou.

Plakáty s podobným sdělením už několik let vyvěšuje spediční firma DeutschMann. Snaží se přes ně vybídnout Slováky, kteří přijeli na návštěvu za rodinou, aby se vrátili domů.

Cílit je na koho. Výkonná ředitelka firmy Miriam Poništová odhaduje, že ze stovky zaměstnanců společnosti byla zhruba třicítka nějakou dobu v zahraničí.

Takový vysoký poměr zde není překvapením. Pocházím odsud a v rodině téměř každého známého bych dokázala jmenovat někoho, kdo pracuje či studuje v zahraničí, nebo tam alespoň několik let byl.

Zejména tady na východě, o kterém kdysi Fico slavně prohlásil, že tam není nic, by se dalo jít od dveří ke dveřím, klepat na ně a poslouchat, kdo tu není.

Amerikánské domy

Je migrace a migrace. Ta první má podobu neznámých lidí putujících z neznámých zemí. Ochranu před ní na Slovensku už několik let slibují politici z billboardů a mítinkových pódií. Ta druhá má podobu známých lidí putujících do známých zemí a nechrání před ní nikdo.

Do zorného pole politiků se tu a tam dostala až v posledních letech. Ve chvíli, kdy na zahraniční vysoké školy odchází studovat 22 procent – obvykle těch nejtalentovanějších a nejprůbojnějších – studentů. Vrací se jenom část.

V roce 2017 se slovenský Institut finanční politiky podíval na to, kolik lidí ze země odešlo. Na základě dat zdravotních pojišťoven odhadl, že v předchozích patnácti letech Slovensko přišlo o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Slovenské volby

Slovensko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější