Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidovecké „vrtěti kokainem“. Co chce strana získat útokem na Vobořila a jak to zahýbe koalicí

Lidovečtí ministři Marian Jurečka a Marek Výborný s bývalým šéfem rezortu zemědělství Zdeňkem Nekulou. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Lidovečtí ministři Marian Jurečka a Marek Výborný s bývalým šéfem rezortu zemědělství Zdeňkem Nekulou. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

V posledních dnech představitelé KDU-ČSL kritizovali národního protidrogového koordinátora. Důvodem byl jeho výrok o hypotetickém regulovaném trhu s kokainem. Co si vládní strana od protidrogové kampaně slibuje a jak to souvisí s neuspokojivými čísly v průzkumech?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Výrok, který lidovce pobouřil, pronesl Jindřich Vobořil v rozhovoru s iDnes.cz. Na otázku, zda by mohl v českém prostředí fungovat nejen regulovaný trh s konopím (přičemž legislativní změny v této oblasti se snaží Vobořil prosadit), ale také s některými tvrdšími drogami, například kokainem, odpověděl národní protidrogový koordinátor kladně.

„Myslím, že u kokainu by fungovat mohl. Měli bychom regulovat různé látky podle jejich rizik. Samozřejmě se budu dívat úplně jinak na heroin, nebo dokonce fentanyl než na kokain a konopí. Kokain je někde uprostřed, není jednou z těch nejrizikovějších látek,“ řekl Vobořil.

Tato jeho odpověď následně sklidila kritiku vysokých lidoveckých představitelů. Dva ministři za tuto stranu, Marek Výborný a Petr Hladík, jej ve svých příspěvcích na sociálních sítích nazvali PROdrogovým koordinátorem. Silnými výroky na Vobořilovu adresu nicméně nešetřili ani další lidovci.

„Smutný příběh člověka, který se tak dlouho pohyboval v nenormálním drogovém světě, až mu začal připadat normální,“ přisadil si poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

Šéf strany Marian Jurečka následně řekl, že pozici Jindřicha Vobořila bude chtít na jednání vlády řešit. „Budu chtít na koaliční úrovni otevřít debatu, jestli s takovýmito postupy a takovýmito nápady pan protidrogový koordinátor plní zadání vlády. Já si myslím, že v tento okamžik neplní,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí.

Panika z nízkých preferencí

Vládní představitelé ostatních stran pětikoalice nicméně připomněli, že legislativní návrh na regulovaný trh s kokainem neexistuje a nevedou se o něm na vládní úrovni diskuze. Sám Vobořil na Facebooku napsal, že žádné kroky směřující k legalizaci kokainu nechystá.

Kauzu z minulého týdne přesto ve středu na sociální síti Instagram oživil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „Říkám jasné ne legalizaci kokainu,“ napsal. Europoslanec Tomáš Zdechovský zase poznamenal, že se Vobořil „chová jako kretén“.

Lidovecká útočná taktika podle politologa Lukáše Jelínka pramení z 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější