Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (581. den): Agenti, rakety, výbuchy a tajné služby – Rusové a Ukrajinci si navzájem ničí zázemí

Kliščijivka. Foto: Alex Babenko / AP/ČTK
Kliščijivka. Foto: Alex Babenko / AP/ČTK

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Rusové se zlepšili v průzkumu a rychlosti přenosu informací, Ukrajinci se snaží držet krok.
  • Ne, u Robotyne skutečně nedošlo k žádnému průlomu.
  • Pod Bachmutem probíhají mimořádné boje o železniční násep.
  • Málem zabili známého kolaboranta a velitele praporu Vostok.
  • Mapy dne – Robotyne, Bachmut, Staromlynivka.
  • Videa dne – první den invaze na charkovském sídlišti; noc u Robotyne; síť proti dronům nepomohla.

Informace v tomto textu jsou souhrnem událostí za úterý 26. září. Situace na některých místech již může být jiná.

Rusové se zlepšili v průzkumu a rychlosti přenosu informací; Ukrajinci se snaží držet krok. Institut RUSI před několika měsíci zveřejnil analýzu prvních měsíců války. Jedním z jejích důležitých závěrů bylo, že ruská armáda nedokázala v důsledku zkostnatělých postupů efektivně ničit vojenské cíle v ukrajinském zázemí.

Projevilo se to například tak, že zatímco v prvních dnech invaze se Rusům podařilo zničit více než sedmdesát procent statických součástí ukrajinské protivzdušné obrany, u pohyblivých byla úspěšnost asi desetiprocentní. Někdy trvalo i dva dny, než se informace o poloze cíle dostala k jednotce, která jej měla zničit. Za tu dobu se už Ukrajinci stihli přesunout. Důsledkem bylo, že Rusové nezískali nad Ukrajinou vzdušnou nadvládu.

Objevuje se několik indicií, že se Rusové poučili. Vedle úspěšných ukrajinských úderů na Krymu tak zaniklo, že i Rusové provedli vícero úderů v ukrajinském týlu, přičemž zasáhli vojenské cíle vysoké hodnoty, během přesunu nebo hlouběji v ukrajinském týlu. Samozřejmě se jim to dařilo po celou dobu války, ale tempo – zdá se – se zvyšuje. To zase vyvolává obavy před zimou, během níž lze očekávat novou fázi ruské ofenzivy proti ukrajinské energetice.

Ukázkovým příkladem ruského pokroku je útok na vlak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější