Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: O slovenském „Minitrumpovi“. A jak dopadl střet o řezané květiny?

Robert Fico. Foto: ČTK
Robert Fico. Foto: ČTK

Do slovenských voleb zbývá už jen pár dní a napětí sílí. Kvůli obavám z možného návratu Roberta Fica do čela vlády, ale i širším znepokojivým trendům ve středoevropské politice a možným dopadům na pomoc Ukrajině, se víkendové hlasování u sousedů těší pozornosti také v zahraničí. Aby nám to ale nebylo líto, zastavíme se na chvilku i v české Sněmovně – konkrétně u toho, jak se u nás jedná o konsolidačním balíčku.

Dnešní dění vybrala a okomentovala Dominika Píhová. O událostech ve Sněmovně napsala Katka Frouzová.

U sousedů jde do tuhého

Vezmeme to popořadě – podle nového volebního modelu agentury Ipsos hnutí Progresivní Slovensko dotahuje Směr. Pro oba může být ale těžké složit většinu, jak popisuje ve svém textu kolega Jan Tvrdoň. (V jedné z grafik máte mimochodem možnost namixovat si hypotetickou vládní koalici sami, a pokud máte alespoň minimální povědomí o slovenské politické scéně, sranda to není ani takhle cvičně.) Podle aktuálního průzkumu AKO pro TV Joj by Progresivní Slovensko s 18 procenty volby dokonce vyhrálo.

Volební modely tak pro Ficovy odpůrce nevypadají úplně beznadějně, část slovenské společnosti se ale přesto připravuje na nejhorší – nebo to alespoň tvrdí. Denník N mluvil s desítkami Slováků, kteří v případě výhry Směru zvažují, že ze země odejdou. A někteří už mají dokonce konkrétní plány. „Pokud se ukáže, že si naše země vybrala návrat do minulosti, nic nás nepřesvědčí, že na Slovensku má ještě cenu zůstávat,“ říká například Tomáš, který žije s přítelem na východě země.

Podle sociologa Miloslava Bahny minulost nicméně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Slovenské volby

Sněmovna

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější