Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Znovu se musí schovávat, spisovatel Salman Rushdie je ale odvážný i po útoku

Rushdie vystupuje jako osvícenec, který se prostřednictvím literatury snaží poukázat na struktury religiozity. Pro ortodoxní, nebo až militantní zástupce islámu je však Satanem on sám. Foto: CK, Wikimedia CC BY-SA 4.0
Rushdie vystupuje jako osvícenec, který se prostřednictvím literatury snaží poukázat na struktury religiozity. Pro ortodoxní, nebo až militantní zástupce islámu je však Satanem on sám. Foto: CK, Wikimedia CC BY-SA 4.0

Britsko-indický autor píše knihu o loňském atentátu, při kterém málem přišel o život. Otevřeně kritizuje snahy některých vlád omezit svobodu projevu a oslabit demokracii.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Čelíme dalšímu starému nepříteli,“ varoval spisovatel Salman Rushdie. Ačkoli měl na mysli americké republikány a jejich ústup od demokratických svobod, jeho slova jsou především varováním před hrozbou autoritářství ve světě.

Rushdie hovořil v polovině září na summitu o svobodě slova. Učinil tak prostřednictvím videa, v němž mluvil jak o vzestupu Donalda Trumpa, tak o brexitu.

Osobně už britsko-indický spisovatel nikam nechodí. Zůstává v pozadí, na utajeném místě, za přítomnosti ochranky, aby se neopakovalo to, co se stalo loni, kdy ho během debaty napadl útočník a málem ho ubodal k smrti.

Šestasedmdesátiletý Rushdie se od té doby vyrovnává s posttraumatickou stresovou poruchou a učí se fungovat pouze s jedním okem. Na to pravé po útoku ve státě New York oslepl.

Přesto stále odvážně mluví o svobodě, a to nejen o osobní svobodě, o kterou ho nepochopení jeho knih připravilo, ale také o svobodě slova, kterou chtějí politici na celém světě omezit.

Zakázané knihy

Během summitu v USA se ho Suzanne Nossel, ředitelka organizace PEN America, která se zabývá svobodou slova, zeptala, co je dnes největší hrozbou pro tuto svobodu.

„Kdybyste se mě zeptala před deseti nebo dvaceti lety, asi bych vám řekl, že hlavní problémy svobody slova přicházejí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější