Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusové tady zakládají firmy, aby obcházeli západní sankce, popisuje český konzul v Kyrgyzstánu

Rusové tu začali ve velkém zakládat firmy kvůli sankcím, vysvětluje český konzul v Kyrgyzstánu Marat Džanbajev. Foto: Archiv Marata Džanbajeva
Rusové tu začali ve velkém zakládat firmy kvůli sankcím, vysvětluje český konzul v Kyrgyzstánu Marat Džanbajev. Foto: Archiv Marata Džanbajeva

Protiruské sankce se dají snadno obcházet. Jednou z využívaných tranzitních zemí je středoasijský Kyrgyzstán. Deník N nedávno rozkryl, jak jedna tamní firma založená po začátku invaze na Ukrajinu nakupuje v Česku stroje využitelné pro výrobu zbraní a přeprodává je do Ruska. Český honorární konzul v Kyrgyzstánu Marat Džanbajev popisuje, jak to funguje. „Když to dovezete sem, je to pak jednoduché dovézt do Ruska. A je jedno, co je to za zboží,“ říká honorární konzul.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Jak funguje obcházení sankcí přes Kyrgyzstán.
  • Na základě čeho může firma přepravit jakékoli zboží do Ruska.
  • Jestli si Kyrgyzstán uvědomuje, že přes něj Rusové obchází sankce.

Zjistili jsme, že v Kyrgyzstánu funguje firma Interstyle Plus, která nakupuje v Česku velké tovární stroje použitelné při výrobě zbraní. Tvrdí, že je dodává do Kyrgyzstánu. Deník N ale zjistil, že končí v Rusku. Je možné, že je ta firma napojená na někoho v Česku?

Ten případ

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Sankce proti Rusku

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější