Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česká televize v éře (nejen) technologických nejistot. S čím se bude muset vypořádat nastupující generální ředitel Souček

Má-li zůstat veřejná služba trvale udržitelným druhem mediální krajiny, musí oslovit generaci, která se nejrychleji adaptuje na nové technologie a pod jejich „taktovkou“ mění svůj životní styl. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Má-li zůstat veřejná služba trvale udržitelným druhem mediální krajiny, musí oslovit generaci, která se nejrychleji adaptuje na nové technologie a pod jejich „taktovkou“ mění svůj životní styl. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Komentář Ivana Kytky: Když se mě před deseti lety čeští dokumentaristé pro jeden z pořadů ptali, jak vidím budoucnost České televize, odpověděl jsem, že jako jednu z informačních, zábavních a vzdělávacích aplikací na mobilu. Do finálního sestřihu se ta věta nejspíš nedostala. Nicméně aplikace iVysílání ČT jen na platformě Android dnes vykazuje (s nepříliš lichotivým hodnocením 3,3 hvězdičky) přes milion stažení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Veřejnoprávní internetové vysílání je zatím zdarma a lze ho (s jistým geografickým omezením) sledovat i v zahraničí. Není proto překvapivé, že ČT se ho rozhodla zpoplatnit, učinila by tak zcela jistě i bez střídání top managementu na Kavčích horách. V pondělí nastupující nový generální ředitel Jan Souček se navíc chystá „překlápět“ na internet stále větší segmenty vysílání a zpřístupnit (dovolí-li to vysílací práva) divákům bohatý archiv. A zřejmě i hledat ve „videu na objednávku“ dodatečné zdroje příjmů.

Schválí-li teď Parlament příslušnou novelu, budou platit koncesionářský poplatek i majitelé mobilních telefonů, laptopů a klasických desktopů, pokud není už teď součástí jejich sdruženého inkasa. Vztah mezi veřejně financovanými vysílateli a diváckou, resp. posluchačskou obcí tak vstoupí na neprobádané území.

Jan Souček bude potřebovat veškerý um a dovednost své bývalé profese manažera komunikace, aby veřejnosti tuhle změnu „prodal“.

A co mladí, mají ČT na čem „hrát“?

Dotkne se nejcitelněji divácké generace 18 až 30 let, která televizní přístroje a lineární vysílání

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejnoprávní média

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější