Slováci, kteří zvažují útěk před Ficem. O jaké lidi může Slovensko po volbách přijít

Denník N mluvil s desítkami Slováků, kteří v případě sobotního volebního vítězství strany Směr – sociální demokracie expremiéra Roberta Fica uvažují o odchodu do zahraničí nebo už k tomu rovnou podnikají i konkrétní kroky. Zdaleka nejde jen o lidi z IT.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Tomáš vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně. Před několika lety se na Slovensko vrátil, usadil se v Košickém kraji, pracuje na obecním úřadě. Mimo jiné odpovídá za zpracovávání žádostí o dotace z eurofondů pro pět menších obcí.
„Jsou to projekty v desítkách tisíc eur, zahrnují výstavbu hřišť, opravy chodníků, zateplování budov, ale například i financování sociálních pracovníků v romských komunitách,“ vyprávěl.
Na východním Slovensku žije s přítelem, který se věnuje ekologii. V současnosti už nějaký čas znovu přemýšlejí nad odchodem do zahraničí. Definitivně se rozhodnou po volbách.
„Pokud se ukáže, že naše země si vybrala návrat do minulosti, nic nás nepřesvědčí, že na Slovensku má ještě cenu zůstávat,“ řekl Tomáš.

Studio N: Co čeká Slovensko se znovuzrozeným Ficem
O virtuálně sbalených
Řeči o odchodu ze Slovenska jsou časté zvláště mezi voliči prozápadních stran. Pravidelně se objevují v komentářích na sociálních sítích, o „virtuálně už sbalených“ Slovácích mluví i někteří politici, satirická stránka Zomri zveřejnila před pár dny jako ilustrativní fotku voliče, který už spí s nachystaným kufrem.
https://www.facebook.com/photo.php
Pokusili jsme se toto téma blíže prozkoumat. Komunikovali jsme přibližně se 40 lidmi, kteří o odchodu ze Slovenska buď mluví, nebo už podnikají konkrétní kroky, případně už v posledních měsících odešli, přičemž za jeden z důvodů označili slovenskou politiku.
Spojili jsme se i se sociologem Miloslavem Bahnou se Slovenské akademie věd, který se dlouhodobě věnuje právě Slovákům žijícím v zahraničí. Zajímalo nás, jestli takovým příběhům přikládá váhu a zda představují nějaký nový trend.

Co jsme zjistili
Pokud naši respondenti mluvili o odchodu ze Slovenska, nevztahovali své rozhodování jen k výsledku voleb.
Opakovaně jsme v rozhovorech slyšeli, že lidem vadí i