Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Šéf VZP tvrdí, že pojištění cizinců s advokátem Němcem v restauraci neřešil. „Byl tam,“ kontruje Rakušan

Zdeněk Kabátek. Foto: ČTK
Zdeněk Kabátek. Foto: ČTK

Když ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a europoslanec za hnutí Stanislav Polčák na podzim roku 2021 večeřeli s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, řešili prý monopol VZP na zdravotní pojištění cizinců. Šéf největší zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek na dotaz Deníku N odmítl, že by se tohoto jednání také účastnil. Ministr vnitra ovšem tvrdí opak. Proč toto téma probírali právě s vlivným advokátem Němcem, nevysvětlili.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Téma monopolu VZP na pojištění cizinců bylo podle ministra vnitra tématem setkání, kterého se na podzim 2021 účastnila nesourodá skupina lidí: kromě Němce a Rakušana přišel třeba i europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Večeře se navíc konala v restauraci Papilio ve Vysokém Újezdu u Berouna, kterou spoluvlastní právě exministr spravedlnosti a nyní vlivný advokát Němec.

„Schůzka, na kterou odkazujete, byla pracovní večeře se zhruba sedmi lidmi, jejímž cílem zřejmě bylo přesvědčit mě, abych coby nastupující ministr podpořil pokračování monopolu VZP na zdravotní pojištění cizinců,“ řekl ministr webu iDnes.cz. „Což se nepovedlo, ten monopol, který v minulém volebním období prosadili poslanci ANO, jsem považoval za špatný a letos v červenci jsem osobně pomohl prosadit jeho zrušení,“ dodal.

Rakušan na dotaz, zda po něm Němec chtěl, aby nerušení monopolu prosazoval, odpověděl: „Přesvědčoval mě o svých argumentech, já jsem mu řekl své. Potom už za mnou nikdy nikoho neposlali, já jsem na klubu vystoupil proti monopolu, stejně jako na plénu. A stejně tak jsem i hlasoval.“

Ohledně monopolu šlo o to, že začátkem srpna 2021 poslanci z hnutí ANO vytvořili nové pravidlo, podle nějž mohli mít cizinci na území Česka zdravotní pojištění pouze u dceřiné firmy VZP – Pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny (PVZP). Poslanci tím prý chtěli reagovat na situace, kdy si si cizinci platili nedostatečné pojištění, které jim nepokrylo náklady na zdravotní péči. Nemocnicím, které je ošetřily, pak zůstávaly vysoké dluhy.

Nikdo ze jmenovaných nechtěl prozradit, kdo další se večeře účastnil. Když se Deník N zeptal šéfa VZP Zdeňka Kabátka, zda byl na večeři také přítomný

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Síť

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější