Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přesčasy nebudou sloužit tisíce lékařů, někde kvůli tomu čelí tlaku a výhrůžkám, říkají organizátoři protestu

Ilustrační foto: Karolína Poláčková
Ilustrační foto: Karolína Poláčková

Od prosince chtějí mnozí nemocniční lékaři přestat sloužit veškeré přesčasové hodiny. Přestože jsou čistě dobrovolné, stojí na nich provoz většiny nemocnic v Česku. K protestům se připojují nejen mladí lékaři, ale i vedení klinik. „Ředitelé některých nemocnic začínají panikařit a protestujícím lékařům vyhrožují,“ říká Jan Přáda, šéf Sekce mladých lékařů České lékařské komory, která akci organizuje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koncem tohoto týdne mají na stole ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) přistát tisíce výpovědí nemocničních lékařů. Neodcházejí úplně. Pouze už od prosince nebudou brát žádné dobrovolné přesčasové hodiny.

Tím ale zásadně ovlivní chod nemocnic. Pokud se lékařů připojí dostatek, zdravotnická zařízení budou muset omezit plánovanou péči.

Protesty sice organizují mladí lékaři, postupně se k nim však přidávají i starší doktoři a někteří primáři. Chtějí upozornit na to, že celé zdravotnictví stojí na neúměrném množství přesčasových hodin, které lékaři musí v nemocnici trávit.

„Výpovědi z přesčasů zatím podaly řádově nižší tisíce lékařů (z celkového počtu zhruba 20 tisíc nemocničních lékařů, pozn. red.). Hlásí se nám hromadně kolegové z různých nemocnic, někde jde do protestu až

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

sekcemladychlekaruclk@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější