Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (580. den): Jako první světová s kamerami na helmách. Ukrajinští vojáci popisují osvobození Andrijivky

Snímek z videa z útoku 3. útočné brigády u Andrijivky. Foto: ČTK/AP
Snímek z videa z útoku 3. útočné brigády u Andrijivky. Foto: ČTK/AP

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Novináři AP strávili dva týdny s vojáky, kteří osvobozovali Andrijivku.
  • Popisují, jak ztrácejí přátele, neumějí komunikovat s civilisty nebo jak se jim o válce zdají sny.
  • Ukrajinský generál říká, že minimálním cílem protiofenzivy je osvobodit Tokmak.
  • Graf dne: Ruské rakety se snaží vyhnout ukrajinské protivzdušné obraně.
  • Videa dne: Zasažený Marder.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za pondělí 25. září. Situace na některých místech už může být jiná.

Ve vývoji bojů denně píšeme o posunech fronty, nově nasazených zbraních nebo ztrátách na obou stranách. Možná se ale dostatečně nevěnujeme tomu, jak válku na vlastní kůži prožívají běžní vojáci.

Přitom videa, ale i svědectví z fronty naznačují, že se to moc neliší od života vojáků v první světové válce, který popisují romány jako Na západní frontě klid. Vojáci prožívají strach, bolest, vyčerpání, ztrátu přátel a ptají se, kdy to peklo skončí.

Nejnověji přinesli svědectví ze života jedné ukrajinské jednotky reportér a fotograf agentury AP. S vojáky z 3. samostatné útočné brigády, která minulý týden osvobodila vesnici Andrijivka u Bachmutu, strávili dva týdny. Mluvili s nimi a sledovali gopro videa z helem během útoků. Článek je drsným svědectvím, které popisuje nejen smrt vojáků, ale také jejich psychické rozpoložení.

Vojáci ze 3. útočné brigády od ledna téměř nonstop bojují na frontě u Bachmutu. Jednu z nejzkušenějších ukrajinských jednotek tvoří hlavně dobrovolníci. Většinou mají starší zbraně a sovětskou těžkou techniku.

Reportéři popisují vojáka, který má přezdívku Kurýr. Dne 6. září podnikla jeho jednotka v lese kolem Andrijivky útok na ruské pozice. Ruská kulka zasáhla velitele čety s přezdívkou Gagarin do levého ucha, byl na místě mrtvý.

Kurýr měl zastat jeho místo velitele. Nebyl čas na smutek, rozkaz zněl jasně:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější