Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

České stroje se do Ruska dostaly přes firmu z kyrgyzské chatrče. Případ TOS Varnsdorf ukazuje, jak snadno se obcházejí sankce

Ševčenkova ulice 1, Kara-Balta, Kyrgyzstán. V tomto domě má sídlit firma, která z Česka koupila stroj za desítky milionů korun. Jak ale na místě Deník N ověřil, firma na adrese již nefiguruje. Foto: Deník N
Ševčenkova ulice 1, Kara-Balta, Kyrgyzstán. V tomto domě má sídlit firma, která z Česka koupila stroj za desítky milionů korun. Jak ale na místě Deník N ověřil, firma na adrese již nefiguruje. Foto: Deník N

Stroje potenciálně použitelné při výrobě zbraní dodala česká společnost v polovině roku do Kyrgyzstánu. Tamní firma Interstyle Plus je ale vzápětí přeprodala do Ruska. Není to poprvé, kdy kyrgyzská společnost pomohla vyvézt sankcemi zakázané stroje z Evropy na ruský trh. Případ při svém pátrání odhalil Deník N. Češi dostali od tuzemských úřadů povolení k vývozu a ze strany tamních firem příslib, že k dalšímu přeprodeji do Ruska už nedojde.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rok a půl trvající ruská agrese proti Ukrajině změnila světové obchodní trasy. Následné sankce zakázaly dovážet z Evropské unie do Ruska a Běloruska mimo jiné velké tovární stroje, které se dají použít při výrobě zbraní.

Deník N ale zjistil, že se sankce se dají snadno obejít. Příkladem může být zkušenost společnosti TOS Varnsdorf. Ta prodala průmyslový obráběcí stroj v hodnotě přes dvacet milionů korun kyrgyzské společnosti Interstyle Plus. Tu po ruské invazi na Ukrajinu založil Šarikov Nurlan Belekovič.

Jenže jak zjistil Deník N z celní databáze Export Genius, stroj se v Kyrgyzstánu ani neohřál a vzápětí se ocitl v Rusku u firmy Les Alliance. Ta se podle veřejně dostupných zdrojů zabývá importem do Ruské federace.

„Já už nevím, co

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sankce proti Rusku

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější