Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mládě slona, želví sex i syčení hus: co všechno stvořilo Jurský park a dinománii, která letos slaví 30 let

Jurský park: Nadvláda šel do kin loni jako jeden z dalších pokračovatelů dinománie, která započala právě před 30 lety. Foto: CinemArt
Jurský park: Nadvláda šel do kin loni jako jeden z dalších pokračovatelů dinománie, která započala právě před 30 lety. Foto: CinemArt

29. září vypukne ve Velké Británii a USA série živých koncertů spojených s novým uvedením Jurského parku. Film, který zásadně změnil nejen filmový průmysl, ale ovlivnil i vývoj paleontologie a celou generaci filmařů a vědců, vstoupil do kin před třiceti lety.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jurský park se stal popkulturním fenoménem s přesahem do skutečného světa. Byl nejvýdělečnějším snímkem své doby a dodnes se drží v žebříčku historicky nejúspěšnějších filmů.

Proč se stal tak oblíbeným, jak ovlivnil a stále ovlivňuje filmový i vědecký svět a kdo je „generace Jurského parku“? Co obsahuje řev dinosaurů krom zvuku páření želv a kde místo CGI v rolích dinosaurů nastoupili lidé?

Nejstarší a nejvýdělečnější

Jurský park se odehrává na fiktivním ostrově Isla Nublar. Příběh sleduje skupinu hrdinů, včetně vědců a paleontologů, kteří jsou pozváni na ostrov, kde byli pomocí genetického inženýrství vytvořeni živí dinosauři.

Když bezpečnostní opatření selžou, dinosauři uniknou a začíná boj o přežití. Vedle na první pohled zřejmé akční zábavy film zkoumá etické a morální

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější