Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Praha chce, aby pošta prodávala nemovitosti přednostně obcím. Výsledek ukáže, jak funguje „vládní půdorys“ pražské koalice

Budova České pošty v ulici Na Strži v Praze 4. Foto: ČTK
Budova České pošty v ulici Na Strži v Praze 4. Foto: ČTK

Česká pošta analyzuje pondělní návrh Prahy, která plánuje nabídnout vyšší částku za prodej pozemků na Praze 4. Už dříve zástupci města kritizovali vedení pošty, že podmínky aukce jsou pro hlavní město diskriminační. A pošta tak podle magistrátu postupuje v rozporu s vládním prohlášením. Jednání o pozemcích v Praze 4 má i politický rozměr.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Budova pošty na Praze 4 v ulici Na Strži je pro hlavní město lukrativní nemovitost. Nachází se na budoucí spojnici linek metra C a D, navazuje na další pozemky města a do budoucna by mohla být součástí většího developerského projektu Prahy. I proto mají zástupci města o poštu eminentní zájem. Praha by získala jednotný pozemek, na kterém by mohla vytvořit nové lokální centrum.

„Zcelením bychom vytvořili blok s prostorem pro radnici Prahy 4, městské byty a kompaktní přestupní stanicí dvou linek metra. Místo bylo navíc vytipováno jako sídlo družicového systému, o které Prahu žádal stát,“ vysvětluje náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Pošta se budovu i s pozemky rozhodla prodat kvůli zhoršující se finanční situaci. Zástupci města jsou však přesvědčeni, že státní podnik nastavil podmínky prodeje tak, že se do nich magistrát nemohl zapojit. Praha si na to nechala zpracovat právní analýzu.

Jedním z problémů je například fakt, že smlouva musela

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější