Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přehled všech obviněných ve slovenských korupčních kauzách spojených s Ficem. 130 lidí, kteří čekají na verdikt

Přes 100 podezřelých ve slovenských korupčních kauzách z éry premiéra Fica. Grafika: Denník N
Přes 100 podezřelých ve slovenských korupčních kauzách z éry premiéra Fica. Grafika: Denník N

Čtyři dny do slovenských voleb: Kolem 130 lidí na Slovensku čeká na výsledek korupčních kauz, ve kterých se objevují. Čtyřicítku podezřelých už soudy uznaly vinnými. Vyšetřování v nejvyšších patrech slovenské politiky a byznysu ukázalo, jak blízko měli k někdejšímu premiérovi Robertu Ficovi mocní podnikatelé a jak vlivní státní funkcionáři za éry Směru brali úplatky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V politicky citlivých kauzách je na Slovensku stále vyšetřováno a souzeno kolem 130 lidí. Mezi vyšetřovanými jsou i tři kandidáti favorita blížících se parlamentních voleb, Směru – Sociální demokracie: volební lídr a expremiér Robert Fico, bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák a někdejší policejní prezident Tibor Gašpar.

Více než čtyřicet zločinců z éry Směru je už odsouzeno; to znamená, že je soudy na základě důkazů potrestaly za zločiny, které spáchali.

Takový je dosavadní výsledek vyšetřování v nejvyšších patrech, která začala po „rozvázání rukou“ vyšetřovatelům a prokurátorům po volbách v roce 2020, kdy nastoupila k moci koalice stran OLaNO, Jsme rodina, SaS a Za lidi.

Po více než třech letech jsou to už desetitisíce stran vyšetřovacích spisů, tisíce stran soudních rozhodnutí, desítky hodin svědeckých výpovědí před vyšetřovateli i v soudních síních.

O fungování státu během vládnutí Směru promluvili spolupracující obvinění, podle kterých se úplatky staly běžnou součástí životů „našich lidí“ a nikdo se nad tím nepozastavoval.

„Věděli jste, že nic za tím není, nic nebude, nic se neděje a jste v tom systému chráněn,“ popsal, jak jednoduché bylo brát úplatky, bývalý šéf daňových kriminalistů Ludvík Makó, jehož svědectví pomohlo usvědčit z korupce i Dušana Kováčika. Bývalého speciálního prokurátora si koupila mafie.

Na základě dlouhodobého sledování vyšetřovaných kauz a soudních procesů jsme na následujících řádcích rozsáhle sepsali klíčová odhalení toho, jak blízko měli k někdejšímu premiérovi Robertu Ficovi oligarchové, co se dělo při státních zakázkách za desítky milionů eur a jak brali úplatky vlivní státní funkcionáři.

Zlaté cihly i láhev whisky za 26 000 eur

První případ přišel měsíc po nástupu vlády Igora Matoviče. Zajištěny byly dva byty, přes 12 milionů eur, ale také láhev whisky v hodnotě 26 000 eur. Podezření jsou závažná, týkají se rozkrádání vojenského zpravodajství lidmi dosazenými Směrem a Slovenskou národní stranou (SNS); policisté vyčíslili škodu na 74 milionů eur.

To, že mafie přerostla až do vedení státu, už nejsou jen domněnky. Mnohá podezření byla u soudů prokázána a další se vyšetřují.

Právě mafie si dokázala koupit dokonce i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Korupce

Slovenské volby

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější