Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Obávaná italská premiérka Meloni po roce: zahraničí uklidnila, Rusko nepotěšila, doma se ale nezměnila

Dnes to je rok od nástupu političky Giorgie Meloni na post premiérky – první ženy v čele vlády Itálie, navíc prvního lídra krajně pravicové strany od druhé světové války. Její strana Bratři Itálie ve volbách v září 2022 zvítězila ve volbách. Jak se jí podařilo uklidnit světové lídry, že neztělesňuje hrozbu pro demokracii? Co se jí za rok u moci (ne)povedlo? A proč je tvrdší doma než v zahraničí? Přinášíme odpovědi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mnozí Italové, ale i zahraniční pozorovatelé, se potenciální výhry Giorgie Meloni a jejích krajně pravicových Bratrů Itálie (italsky Fratelli d’Italia), děsili už před loňskými zářijovými volbami. Po jejím volebním úspěchu pak tyto obavy, jak se země pod vedením političky, která zamlada chválila fašistu Mussoliniho a vedla volební klání spolu s populistou Salvinim a kontroverzním expremiérem Berlusconim, promění, dostaly konkrétnější obrysy.

Pochyby první premiérka Itálie vzbuzovala i jednoduše proto, že byla spolu s ní do vedení země zvolena poprvé od konce druhé světové války krajně pravicová strana. Její odpůrci doma i v zahraničí se proto obávali odklonu od demokratických hodnot a odporu vůči Evropské unii. A chladnými nenechala ani světové představitele.

„Neuběhne den, kdy se sama sebe nezeptám, zda jsem stále tentýž člověk,“ prohlásila před nedávnem v show v televizi RAI, která je nakloněná vládě. „Vždy jsem se bála, že nezůstanu věrná sama sobě – ale jsem to pořád já.“ Tak to ale – minimálně v porovnání jejího vládnutí s některými body tvrdé kampaně – nehodnotí všichni.

Od neofašistického mládí po vedení Itálie. Kdo je Giorgia Meloni? Přečtěte si její profil sepsaný u příležitosti jejího zvolení:

Ohrožení demokracie se nekoná

Evropská komise po jejím zvolení varovala, že má „nástroje“, s nimiž by patřičně zacházela se kterýmkoliv členem, pokud by se vydal „nesprávným směrem“. Mnozí totiž předpokládali, že se Itálie vydá podobnou cestou jako Polsko pod vedením ultrakonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) nebo Maďarsko s proruským autokratem Viktorem Orbánem.

Mnozí také srovnávali výhru krajní pravice z loňského září s Pochodem na Řím, státním převratem, který vynesl Benita Mussoliniho v roce 1922 k moci – tedy téměř na den přesně sto let před loňskými volbami.

Navzdory očekáváním dnes šestačtyřicetiletá politička po úspěchu ve volbách a nástupu do úřadu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Jižní Evropa

Profil

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější