Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Změna jednacího řádu Sněmovny je v nedohlednu. Z koalice zní obavy z „mohutné obstrukce“

Předseda hnutí SPD řeční 27. června ve Sněmovně před projednáváním smlouvy DCA. Foto: Michaela Říhová, ČTK
Předseda hnutí SPD řeční 27. června ve Sněmovně před projednáváním smlouvy DCA. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Novela jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která by mohla řešit aktuální problém obstrukcí, stále není na stole. Pro vládní koalici jsou nyní prioritou jiné zákony. Podle šéfky dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by navíc hnutí ANO i SPD našly jiné cesty, jak zákon obcházet.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koalicí ohlášené snahy na změnu jednacího řádu Sněmovny se prozatím odkládají. Dolní komoru sice v první polovině funkčního období sužují nebývalé opoziční obstrukce, vládní strany Fialova kabinetu však stále nemají připraveny změny, o nichž dříve mluvily.

Jednací řád Poslanecké sněmovny je zákon. Jeho změnu, jež by mohla přinést řešení abnormálně vysoké síly libovolné sněmovní menšiny –⁠ kterou aktuálně využívají hnutí ANO a SPD –⁠, může opozice stejně jako jednání o jiných zákonech změnit na nekonečné debatní setkání.

Koaliční strany pod vlivem opakovaných obstrukcí v rámci tohoto volebního období mluvily o potřebě s pravidly něco udělat, k rychlé novelizaci jednacího řádu ale jen tak nedojde. Pět stran Fialovy vlády stále není na podobě změn dohodnuto ani mezi sebou, zjistil Deník N.

Šéfka dolní komory Pekarová Adamová se navíc obává, že předložení

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější