Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fantastická mise uspěla. Horniny z planetky Bennu bezpečně přistály v Utahu

Uvnitř poněkud ohořelého pouzdra je cenné kamení z vesmíru. Foto: NASA / Keegan Barber
Uvnitř poněkud ohořelého pouzdra je cenné kamení z vesmíru. Foto: NASA / Keegan Barber

Poprvé v historii se podařilo dopravit na Zemi větší množství hornin z jiného vesmírného tělesa než z Měsíce. Vědci si od jejich průzkumu slibují mnoho – od nových poznatků o formování Sluneční soustavy přes hledání počátků života až po lepší ochranu proti případné srážce planety se Zemí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bylo to napínavé do posledního okamžiku. Návrat na Zemi patří k nejrizikovějším částem každé kosmické mise. Automatická kosmická loď OSIRIS-REx vzlétla do vesmíru v roce 2016. O dva roky později dosáhla svého cíle, malé planetky Bennu obíhající Slunce po podobné dráze jako naše Země.

Sedm let čekání

Tak dlouhá doba letu neznamená, že je Bennu daleko. Právě naopak, je to jedno z nejbližších vesmírných těles. Dlouhý let byl nezbytný z jiného důvodu: aby kosmická loď přiletěla k planetce pomalu. Aby s ní srovnala krok a mohla vstoupit na její oběžnou dráhu.

Zemská gravitace je totiž opravdu silná. Co má opustit její dosah, musí nabrat rychlost alespoň 11,2 kilometru za sekundu neboli 40 000 km/h. Ve vesmíru chybí tření: co se jednou začne pohybovat takovou rychlostí, to si ji víceméně zachová. To by však znamenalo, že kosmická loď nikdy nedosáhne žádného cíle, poletí dál a dál.

Řešení spočívá v tom, že dráhu letu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vesmír

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější