Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Před génii typu Elona Muska nás varoval už Jules Verne

Portrét Elona Muska vytvořený umělou inteligencí. Ilustrace: AI Midjourney
Portrét Elona Muska vytvořený umělou inteligencí. Ilustrace: AI Midjourney

Komentář Michaela Romancova: Mocní soukromníci vstupovali do mezinárodněpolitických, či dokonce vojensko-bezpečnostních záležitostí od nepaměti. V dnešní době ale někteří mají v rukou už prostředky, které mohou vést ke katastrofě.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Elon Musk nepůsobí jako někdo, komu je nepříjemná pozornost. Otázka však je, jak moc mu je příjemná. Jedna věc je, když o vás vycházejí články v souvislosti s vašimi podnikatelskými úspěchy nebo životním stylem. Jiná, když směrem k vám začne být směřována kritika v souvislosti s vašimi aktivitami ve světě, které sice mají rozměr komerční, ale ten už se jaksi překrývá s rozměrem mezinárodněpolitickým.

K takovým můžeme řadit jeho výroky oceňující současnou Čínu (nejspíš primárně proto, aby se tam i nadále dařilo výrobě i prodeji automobilů Tesla) či doporučení ohledně politické budoucnosti Tchaj-wanu (ostrov by se prý měl stát zvláštní správní zónou ČLR). Bohužel se zdá, že excentrický miliardář v oblasti mezinárodních vztahů našel zalíbení, neboť jeho intelektuálních výpadů do této oblasti neubývá. Zatímco na podzim 2022 jeho „mírový plán“ pro Ukrajinu – což byla ve skutečnosti anketa na Twitteru – řadu lidí, a v prvé řadě reprezentanty současného ukrajinského establishmentu, naštval, u jiných jeho aktivit jde o víc.

Ani twitterová anketa však nebyla úplně nevinnou hříčkou. V amerických médiích se objevily informace, že Musk předtím, než ji zveřejnil, mluvil o válce mezi Ruskem a Ukrajinou s Vladimirem Putinem. Musk samozřejmě rozhovory popřel. Ale v létě 2023 – poté co vyšla jeho biografie od Waltera Isaacsona – se ukázalo, že se Rusům pravděpodobně podařilo Muska ovlivnit, respektive zastrašit. Po komunikaci s Anatolijem Antonovem, ruským velvyslancem v USA, se prý Musk natolik vyděsil z toho, že pomoc, kterou poskytuje Ukrajině – signál ze satelitů jeho společnosti Starlink ukrajinské ozbrojené síly používají k navigaci –, by mohla vést k jaderné válce, že ji přikázal výrazně omezit, a tím zmařil připravený útok tzv. vodních dronů na kotviště ruských válečných lodí v okupovaném Sevastopolu.

Není-li realita ještě horší, než jak ji popsal Isaacson, byli jsme svědky toho, jak se

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Luki Z. vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější