Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Domácnosti a firmy nejspíše čeká zdražení elektřiny. Vláda chce, aby financovaly většinu dotací na obnovitelné zdroje

Poplatek na obnovitelné zdroje energie by se do účtů za elektřinu měl vrátit od příštího roku. Foto: Adobe Stock
Poplatek na obnovitelné zdroje energie by se do účtů za elektřinu měl vrátit od příštího roku. Foto: Adobe Stock

Stát výrazně ušetří na dotacích určených pro rozvoj solárních či větrných elektráren. Takzvaný poplatek za obnovitelné zdroje dosud plně hradil za domácnosti a firmy. Nyní hrazení poplatku pro obě skupiny vláda vrací do hry. Oproti původním předpokladům se přitom zdá, že si lidé za poplatek mohou ještě připlatit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vyplývá to z nově zveřejněného návrhu vládního nařízení, kterým by se měl ve středu zabývat kabinet Petra Fialy (ODS). Dokument stanovuje, kolik peněz na podporu solárních, větrných nebo vodních elektráren vloží stát a kolik budou muset zaplatit domácnosti a firmy.

Na zákonem stanovenou podporu obnovitelných zdrojů se v minulosti „skládal“ stát právě s domácnostmi a podniky. Ty takzvaný poplatek na obnovitelné zdroje hradily v rámci účtů za elektřinu. Za každou spotřebovanou megawatthodinu se platilo necelých šest stovek s DPH, takže poplatek vyšel domácnost s průměrnou spotřebou asi na 1800 korun ročně.

Loni v říjnu se to v souvislosti s energetickou krizí změnilo. Stát vzal hrazení celého poplatku na sebe a domácnostem a firmám ho odpustil. S uklidněním situace na energetických trzích se od léta mezi ministry probírají varianty, jak financování zelené energetiky řešit dál.

Už několik týdnů z vlády zaznívá, že se stát o hrazení poplatku od příštího roku opět podělí s domácnostmi a podniky. Zatím ale nebylo jasné, v jakém poměru. Z nynějšího návrhu vládního nařízení vyplývá, že stát hodlá z vlastní kapsy na podporu příští rok vydat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější