Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

AfD neproměnila šanci na starostu většího města. Její kandidát zlehčoval nacismus

Kandidát AfD Jörg Prophet byl favoritem druhého kola voleb starosty Nordhausenu, nakonec překvapivě prohrál. Foto: Martin Schutt, ČTK/DPA
Kandidát AfD Jörg Prophet byl favoritem druhého kola voleb starosty Nordhausenu, nakonec překvapivě prohrál. Foto: Martin Schutt, ČTK/DPA

Pozornost celého Německa se v neděli obrátila na 42tisícové město Nordhausen ve spolkové zemi Durynsko. Voliči tam ve druhém kole vybírali starostu a favoritem byl kandidát krajně pravicové Alternativy pro Německo. Ten nakonec překvapivě prohrál – zřejmě kvůli zlehčování nacistické minulosti. Přes tento dílčí neúspěch je ale AfD na vzestupu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nordhausen v Durynsku láká turisty na svou zhruba 500 let starou palírnu. Mnozí z návštěvníků se tu zastavují cestou do oblíbeného pohoří Harz. Poklidné město bylo ale v minulých dnech v centru pozornosti kvůli lokální politice.

O post starosty se ve druhém kole utkal stávající šéf radnice Kai Buchmann, který šel do voleb jako nezávislý, a kandidát AfD Jörg Prophet. Ten šel do závěrečného souboje jako jasný favorit – v prvním kole totiž získal přes 42 procent hlasů, zatímco Buchmann měl téměř o 20 procentních bodů méně. Přesto se mu v druhém, nedělním kole nepodařilo uspět. Zatímco Buchmann získal téměř 55 procent hlasů, tak kandidát krajní pravice „jen“ asi 45 procent.

„Výsledek voleb zaručí Nordhausenu normální život,“ komentoval nečekané vítězství Buchmann, který v čele města stál posledních šest let. U mnoha obyvatel upadl v nemilost, protože se opakovaně dostával do střetů s městskou radou. Na jeho stranu se ale před druhým kolem postavily další strany, především Zelení a sociální demokraté (SPD). Vyzývaly své voliče, aby zabránili vzestupu krajní pravice.

Prophet na sebe upozornil opakovanými výzvami, aby se Německo přestalo tolik zabývat svou nacistickou minulostí. Zlehčování historického dědictví sehrálo zřejmě klíčovou roli i v jeho

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější