Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Příběh sněmovních obstrukcí: grafy ukazují, jak moc se dolní komora v tomto volebním období zasekla

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš obsáhle hovořil během jednání o nedůvěře vládě. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš obsáhle hovořil během jednání o nedůvěře vládě. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Poslaneckou sněmovnu v tomto volebním období pravidelně ochromují obstrukce. Opozice ztěžuje Fialově vládě jednání o řadě zákonů. Byť jde o obvyklou techniku, kterou dříve využívaly i některé strany současného kabinetu, je nynější míra obstrukcí nebývalá. Ukazují to data z dolní komory, která má Deník N k dispozici. Není navíc příliš pravděpodobné, že by se koalici podařilo systémový problém obstrukcí změnit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslanecká sněmovna se v tomto volebním období zasekla. Změna v jednáních o zákonech je viditelná na první pohled, dolní komoru v nebývalé míře ochromily opoziční obstrukce, které hnutí ANO i SPD využívají v boji s vládou Petra Fialy (ODS).

Opozice se tím ostatně ani netají, ba právě naopak. Možnost blokování Sněmovny vnímá jako něco, co může politicky prodat svým voličům.

Když před zhruba dvěma týdny Andrej Babiš v dolní komoře vystoupil se svou šestihodinovou řečí, nešlo podle něj o okamžitý nápad na obohacení sněmovní rozpravy. Připustil, že jednání dolní komory vědomě obstruuje.

„Ano, já jsem obstruoval, protože nechci, aby lidem zvyšovali daně. Proto jsem tady šest hodin mluvil a potom jsem ještě mluvil dvakrát hodinu a potom ještě, protože zkrátka to nechci. A myslím, že je to legitimní způsob demokracie, o které tolikrát pětikoalice mluví,“ řekl Babiš v jednom z dalších projevů.

Předseda SPD Tomio Okamura si zase pochvaloval, že se opozici i díky jeho přičinění prozatím podařilo zabránit hlasování o konsolidačním balíčku v závěrečném sněmovním čtení.

„Pro dnešek se nám ve Sněmovně podařilo zabránit závěrečnému hlasování o prudkém zvýšení daní, které prosazuje Fialova vládní koalice,“ řekl tehdy šéf SPD televizi CNN Prima News. „Uděláme všechno pro to, abychom tomu zabránili. Bude to trvat mnoho dní,“ doplnil.

Právě jednání o konsolidačním balíčku je posledním z řady momentů, kdy se opozice snaží hlasování odkládat tak dlouho, jak to jen bude možné. Již dříve a v mnohem masivnějším měřítku poslanci ANO i SPD využili možností, které jim jednací řád dává, aby vládní předlohy blokovali.

V minulosti však obstruovaly také strany současné vládní koalice. Typickým příkladem je projednávání elektronické evidence tržeb za složení Sněmovny v letech 2013 až 2017, ale nezůstalo pouze u toho.

Nicméně probíhající volební období provázejí obstrukce v nebývalé míře a také ve změněné formě. Nynější opozice zhusta využívá možnosti navrhovat změny programu schůze už na samotném začátku jednání –⁠ blokuje tak možnost jednat o čemkoli, co chce většina v dolní komoře prosazovat.

Data, která Deníku N poskytla Poslanecká sněmovna, ukazují, že v tomto volebním období mluvili poslanci už před schválením programu již tak dlouho jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější