Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Taylor Swift působí jako holka odvedle, ale lístek na její vídeňský koncert bude příliš drahý i pro věrné fanoušky

Taylor Swift na MTV Music Awards. Foto: iHeartRadioCA, Wikimedia
Taylor Swift na MTV Music Awards. Foto: iHeartRadioCA, Wikimedia

Málokterá popová hvězda dnes sklízí takový úspěch jako třiatřicetiletá americká zpěvačka Taylor Swift. V žebříčcích hitů láme rekordy The Beatles, americká města na její počest dočasně pojmenovávají ulice, na světových univerzitách o ní vyučují předměty a její probíhající turné po Spojených státech s názvem Eras Tour je už nyní nejziskovější v historii.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Americké turné odstartovalo už v březnu a zpěvačka v rámci tříhodinového vystoupení v každém městě představuje 44 písní, které tvoří průřez celou její kariérou.

Když Taylor Swift na sociálních sítích oznámila, že v rámci evropského turné příští rok přidává dalších 14 míst včetně Vídně a Varšavy, v komentářích se jí ozval i kanadský premiér Justin Trudeau: „To jsem já, ahoj. Vím o místech v Kanadě, která by tě ráda přivítala. Tak ať to není další kruté léto. Doufáme, že se brzy uvidíme,“ napsal premiér.

Větou „To jsem já, ahoj“ (v angličtině „It’s me, hi“) a výrazem kruté léto, tedy cruel summer, odkazoval na její známé hity Anti-HeroCruel Summer.

Podívali jsme se na několik faktorů, které Taylor Swift odlišují od jiných popových hvězd a které přispěly k jejímu obrovskému úspěchu. A zeptali jsme se i samotných „swifties“, tedy fanoušků zpěvačky, co je na ní oslovilo a v čem ji naopak vnímají kriticky.

Dívka odvedle, která vám upeče sušenky

Je několik důvodů, proč je dnes Taylor Swift celosvětovou hvězdou přijatelnou pro široké masy.

Zejména právě u swifties (slangový název pro fanoušky Taylor Swift, pozn. red.) z USA vyvolává svými texty a také svojí stylizací dojem „dívky odvedle“.

Když vydala své první album, bylo jí jen 15 let. V tom věku se v její tvorbě, přirozeně, objevovala témata prvních středoškolských lásek (ta reflektuje s odstupem i v pozdějších albech), kamarádství nebo maturitního plesu, se kterými se mnozí Američané ze střední třídy dokážou snadno ztotožnit.

Podle demografického výzkumu společnosti Morning Consult Pro je až 45 procent fanynek a fanoušků Taylor Swift

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Hudba

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější