Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O dětské lékaře tvrdě bojují už i obce u Brna. Marně je lákají na byt zdarma či pozemek

Čekárna dětské lékařky Evy Hošnové ve Veverské Bítýšce severně od Brna zůstane osiřelá. Pediatrička oznámila odchod do důchodu a zdravotní pojišťovna ani obec za ni nenašly náhradu. Rodiny tak budou muset za lékařskou péčí dojíždět, protože pediatrů je nedostatek všude. Foto: Jana Ustohalová, Deník N
Čekárna dětské lékařky Evy Hošnové ve Veverské Bítýšce severně od Brna zůstane osiřelá. Pediatrička oznámila odchod do důchodu a zdravotní pojišťovna ani obec za ni nenašly náhradu. Rodiny tak budou muset za lékařskou péčí dojíždět, protože pediatrů je nedostatek všude. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Nedostatek dětských lékařů je už nejen v pohraničí, ale i v okolí větších měst. Na severu okresu Brno-venkov jich chybí několik a další se chystají do důchodu. Rodiny tak musí jezdit za lékařskou péčí i desítky kilometrů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do začátku ordinační doby zbývá hodina, takže čekárna pediatričky Evy Hošnové ve Veverské Bítýšce na Brněnsku je ještě prázdná. Ze zdí shlíží kreslené pohádkové postavičky, na nástěnce visí upozornění na očkování i rozpis ordinačních hodin.

Že se v pátek 29. září ordinace definitivně zavře, protože Hošnová odchází do důchodu, oznamuje jen vytištěný papír na prosklených dveřích čekárny.

Obci ani pojišťovně se za ni nepodařilo najít náhradu, takže stovky rodin z Veverské Bítýšky a okolních vesnic severně od Brna jsou nucené hledat náhradní dětské lékaře. Ti ale buď nejsou, nebo kvůli naplněné kapacitě neberou nové pacienty.

Po zaklepání otevírá dveře sestra. Říká, že poslední dny před odchodem lékařka tráví vyhotovováním výpisů ze zdravotní dokumentace, které posílá novým registrujícím pediatrům.

„Pokud se někdo nezvládl přeregistrovat, pošle jeho kartu na krajský úřad, kde si o ni nový lékař zažádá,“ vysvětluje blondýna s dlouhými vlasy s tím, že kdo si nesháněl lékaře dřív, teď už nemá moc šancí.

„Doteď brali lékaři v nejbližším okolí, jako je Brno-Bystrc nebo Rosice. Ale s lékaři v blízkém okolí je stejný problém. V Kuřimi nebo v Tišnově jsou všichni v důchodovém věku, takže také neberou nové pacienty,“ krčí rameny.

Na dotaz, kdy bude možné mluvit s Hošnovou, odvětí, že lékařka má stále hodně práce a je možné jí zavolat po šestnácté hodině. „Má ještě spoustu objednaných pacientů, doděláváme preventivní prohlídky, očkování, chodí i nemocní,“ dodává sestra a zavírá dveře ordinace.

Hošnová odpoledne redaktorce Deníku N po telefonu vzkazuje, že nemá zájem odpovídat na otázky, protože co chtěla, už řekla v srpnu serveru Seznam Zprávy.

Pětašedesátiletá Hošnová, která v tříapůltisícové Bítýšce a okolních vesnicích 34 let pečovala o dvě generace pacientů, je registrující dětskou lékařkou pro víc než tisíc dětí.

Všeobecné zdravotní pojišťovně už před téměř dvěma lety oznámila, že se chystá do důchodu, aby bylo dost času najít za ni náhradu. To se ale nepodařilo.

Pediatrů je totiž nedostatek i v okolí velkých měst, jako je Brno. Navíc rychle stárnou, takže hlavně ti v důchodovém věku, kterých je v okolí většina, odmítají registrovat nové pacienty.

Rodiče tak musejí hledat lékaře, kde se dá. Znamená to pro ně, že musejí mít k dispozici auto a dojíždět jinam, protože Hošnová byla v obci jedinou pediatričkou.

„Sháněla jsem lékaře pro děti před rokem a půl a už tehdy jsem měla problém. Obvolala jsem jich aspoň pět nebo šest: Kuřim, Brno-Řečkovice, dvě ordinace v Bystrci,“ vypočítává Alena, jejíž děti si za slunečného zářijového poledne hrají na hřišti za řekou.

Dodává, že nakonec lékaře sehnala v Bystrci jen díky tomu, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější