Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stromy v centru ustoupí podzemnímu parkovišti, Brno ale dalo developerovi řadu podmínek

Je několik metrů za ochranným pásmem chráněného stromu vznikne pod parkem Danuše Muzikářové podzemní garáž. Foto: Jana Ustohalová, Deník N
Je několik metrů za ochranným pásmem chráněného stromu vznikne pod parkem Danuše Muzikářové podzemní garáž. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Začátkem září odsouhlasili brněnští zastupitelé prodej devíti set metrů pozemků v parku Danuše Muzikářové na Rooseveltově ulici firmě Magnum Mall. Celkem má za ně město inkasovat tři miliony korun. Developer chce na pozemcích stavět podzemní garáže. Musí ale splnit řadu přísných podmínek, jejichž dodržení chce ohlídat také opozice.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pod povrchem parku má vzniknout podzemní parkoviště pro desítky aut a bude se muset kvůli tomu vykácet asi deset vzrostlých stromů.

Prodej veřejného prostranství developerské firmě rodiny Vymazalových přesto nevzbudil mezi opozicí větší pozornost. O to víc začala protestovat veřejnost. Například bývalá disidentka Simona Hradilková, na jejíž návrh město park před čtyřmi lety pojmenovalo na památku mladé ženy Danuše Muzikářové zastřelené 21. srpna 1969 milicionáři při masových protestech proti sovětské okupaci.

Hradilková Deníku N řekla, že jí prodej části prostranství developerovi přijde ostudný. „Člověk by si představoval, že takový park bude důstojné místo, a ne že to bude střecha pro parkoviště. Za tu cenu by to chtěl každý. Nejsmutnější je pro mě vykácení stromů. Nakonec sice park může vypadat důstojněji než teď, ale vždycky už to bude střecha parkoviště,“ myslí si Hradilková.

Město se ale brání tím, že si

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější