Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Máme důkazy, které by podezřelého poslaly před soud, říká šéf policejního muzea k vraždě Otýlie Vranské

Zavražděná Otýlie Vranská. Foto: Archiv Muzea Policie ČR (fotografie použita se souhlasem Muzea Policie ČR)
Zavražděná Otýlie Vranská. Foto: Archiv Muzea Policie ČR (fotografie použita se souhlasem Muzea Policie ČR)

V době devadesátého výročí vraždy Otýlie Vranské představili policejní historici výsledky své badatelské práce. Ženu, jejíž ostatky se tehdy nalezly ve dvou kufrech, podle nich s největší pravděpodobností zavraždili rotmistr Josef Pěkný a jeho milenka Antonie Koklesová. „Nasbírali jsme ucelený řetězec důkazů, díky nimž by Pěkný tehdy stanul před soudem. Jestli by byl odsouzen, je otázka spravedlnosti,‘‘ říká v rozhovoru ředitel Muzea Policie ČR Radek Galaš.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Jakým způsobem probíhá vyšetřování devadesát let starého případu.
  • Které momenty byly při pátrání po vrazích Otýlie Vranské nejzásadnější.
  • Jak o vraždě informoval dobový tisk.
  • Jaké nejspíš byly motivy vraždy.
  • Čím to je, že tento případ společnost tolik fascinuje.

Na besedě k devadesátému výročí vraždy Otýlie Vranské jste řekl, že přímo a významnou měrou se na tomto zločinu podílel rotmistr Josef Pěkný a že spolupachatelkou byla Antonie Koklesová. Jak probíhá vyšetřování vraždy, která se stala před devadesáti lety?

Musíme to brát tak, že to není vyšetřování, ale badatelská práce. Samotný případ je promlčený, takže se u něj vyšetřování dělat nedá. Nejprve jsme museli kompletně analyzovat celý policejní spis, který má zhruba metr písemného materiálu. Poté jsme dělali rešerše všech tiskovin, od odborných až po dobový tisk, který je samozřejmě potřeba brát s rezervou. K tomu všemu jsme shromažďovali různé další materiály, obcházeli jsme archivy, protože všude můžete hypoteticky něco najít. Navíc musíte použít profesní zkušenost. Proto jsme například měli v týmu i kolegu, který vyšetřoval vraždy.

Vražda dvaadvacetileté prostitutky Otýlie Vranské v roce 1933 je jedním z nejproslulejších kriminálních případů v Česku. Její tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech. V prvním, který doputoval vlakem do Bratislavy, byla uříznutá hlava a dolní končetiny. Druhý kufr, který skončil v Košicích, obsahoval ženské torzo se sedmi bodnými ranami. Případ během let provázely let různé teorie, avšak nikdy nebyl objasněn.

Policisté v průběhu let pracovali s řadou hypotéz a prověřovali mnoho podezřelých, vraha ale nenašli. Jaké zásadní momenty přispěly k tomu, že jste si svým dlouholetým bádáním na osmdesát procent jistí?

Nejprve to, že jsme objevili

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější