Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Cirk La Putyka uvede nové představení K. Diváky přenese do absurdního vesmíru Franze Kafky

Foto: Lukáš Bíba
Foto: Lukáš Bíba

Jak se dá spojit svět Kafkových románů a povídek s novým cirkusem a pohybovým divadlem, ukážou soubor Cirk La Putyka a francouzský režisér Daniel Gulko v nové inscenaci nazvané K. Její premiéra proběhne 3. října v pražském divadle Jatka78. Daniela Gulka pojí dlouholeté vazby na Cirk La Putyka i český nový cirkus. Domácí diváci znají jeho tvorbu se souborem Cahin-Caha například z festivalu Letní Letná. Do představení s podtitulem „halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky“ obsadil deset herců, akrobatů a hudebníků.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Vždycky jsem si přál vytvořit projekt spojený s Kafkou. Nechtěli jsme ale vytvořit pouhé divadelní provedení jeho příběhů. Ty příběhy jsme vzali, převedli je do současnosti a využili k tomu obrazy a vztahy z Kafkových děl,“ popisuje Daniel Gulko.

Vzniklo tak veselé a divoké představení volně inspirované Kafkovým světem povídek a románů. Spojují se v něm estetické prvky Kafkovy doby a současného světa, které vytváří nový nestabilní svět, prosycený nelaskavostí a zákazy, ale zahalený zdvořilostí a absurditou naděje.

Foto: Lukáš Bíba

„Klademe důraz na absurditu a humor Kafkových příběhů a na transformační aspekt – věci nejsou tak, jak se zdají být, všechno se může velmi rychle změnit. A to je vlastně pravdivé i v běžném životě. Svět se mění a Kafkovy postavy proplouvají tímto světem. Bude to závratné, hříšné a dechberoucí,“ doplňuje Gulko.

V představení nebudou chybět cirkusové disciplíny, jako jsou vzdušná akrobacie, pozemní akrobacie, cyr wheel, žonglování, perská tyč nebo iluzivní prvky, ale také všelijaké zvířecí masky nebo létající klavír.

Foto: Petra Hajská

Inscenace K se letos v divadle Jatka78 v pražské Holešovické tržnici odehraje ve dvou blocích – od 3. do 8. října a od 14. do 19. listopadu. Více informací a vstupenky naleznete na https://www.laputyka.cz/cs/inscenace/k.

Kromě projektu K chystá soubor do konce roku ještě druhou premiéru, tentokrát v režii principála souboru Rosti Nováka ml. Představení R.I.E. neboli Rest in Euphoria nabídne podívanou na pomezí kabaretu, dekadence, vzrušení, hudby, rytmu a pohybu. K vidění bude od 7. do 31. prosince.

Vstupenky na všechna představení souboru Cirk La Putyka jsou v prodeji v síti GoOut.

Foto: Petra Hajská

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Divadlo

Tanec

Kultura, Mediální spolupráce

V tomto okamžiku nejčtenější