Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Kdybych dělal jen to, co mě učili západní vojáci, byl bych už mrtvý.“ Palčivé lekce z letní ukrajinské ofenzivy

Válka bude dlouhá a Ukrajina se teď nachází v komplikované střední části. Foto: ČTK / AP / Mstyslav Chernov
Válka bude dlouhá a Ukrajina se teď nachází v komplikované střední části. Foto: ČTK / AP / Mstyslav Chernov

Ukrajinská armáda dosáhla jistých úspěchů, ale prohlubovat je bude jen pomalu a bude třeba, aby spojenci zvýšili dodávky munice. „Postupné oslabování nepřítele není mediálně vděčné, ale hraje Ukrajině do karet, na rozdíl od pokusů o útočné manévry v tak obtížných podmínkách,“ tvrdí vojenští analytici Michael Kofman a Rob Lee.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Ano, lidé většinou chtějí výsledky teď hned. Já to chápu,“ řekl prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno na konferenci v Kyjevě, když mluvil o letní ukrajinské protiofenzivě. „Jenže tohle není celovečerní film, kde se všechno odehraje za půldruhé hodiny.“

Představa, že ukrajinská armáda bez letecké podpory prorazí ruské linie, byla od počátku spíš hollywoodská zápletka než realita. Ale po třech měsících protiofenzivy se Zelenskyj a jeho vláda vyrovnávají s realitou, že ke kýženému rozhodujícímu průlomu nedošlo – a připravují se na vleklou válku.

V posledních týdnech ukrajinské ozbrojené síly pomalu dosahují nezanedbatelných územních zisků na jihu země, včetně prvního průlomu v mohutné ruské obranné linii. Někteří západní představitelé však litují, že Kyjev nevyužil příležitosti v podobě západních zásob zbraní a politické podpory, která už možná bude jen slábnout.

Skromné výsledky navíc obnažily rozpory mezi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

NATO

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

USA

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější