Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Nejhorší zpráva o Kadyrovovi? Rusové o něj měli upřímný strach

Ruský prezident Putin a čečenský lídr Kadyrov uzavřeli před lety sňatek z rozumu. Časem se z něj stal láskyplný vztah. Foto: kremlin.ru
Ruský prezident Putin a čečenský lídr Kadyrov uzavřeli před lety sňatek z rozumu. Časem se z něj stal láskyplný vztah. Foto: kremlin.ru

Dění kolem čečenského vládce Ramzana Kadyrova bylo v uplynulých dnech překotné. Mnohá média dokonce informovala o jeho blížící se smrti. Zatím to ale vypadá, že je Kadyrov přinejmenším živý, možná dokonce i zdravý.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Varování rozpočtové rady shrnul Michal Tomeš, dění okolo čečenského vládce Ramzana Kadyrova okomentovala Petra Procházková.

Rozpočtoví hlídači znovu zdvihají prst

Národní rozpočtová rada zveřejnila nový výhled budoucnosti tuzemských veřejných financí. Ty se od začátku koronavirové pandemie potýkají s významným strukturálním deficitem, kvůli kterému se nedaří držet schodky rozpočtu pod 200 miliardami korun. I v příštím roce, který by měl znamenat úplný návrat ekonomiky do normálu, se očekává schodek přes 250 miliard.

Úplné cestě veřejných financí do propasti se nakonec podařilo zabránit takzvaným konsolidačním balíčkem a úpravou tuzemských penzí. Díky tomu se bude v následujících letech zadlužení vůči HDP stabilizovat a Česko tak bude pomaleji směřovat k takzvané dluhové brzdě – institutu, který má v případě vysokého dluhu zabránit dalšímu utrácení peněz ze státní pokladny.

Jak ale představitelé rozpočtové rady na čtvrtečním zveřejnění zprávy o dlouhodobé udržitelnosti upozornili, vláda stále častěji sahá ke krokům, které znemožní, aby mohlo v dalších letech k podobné konsolidaci dojít.

Nově totiž do rozpočtu přibydou hned tři nové pobočky, které se takzvaně indexují – jejich růst je přímo navázán na statistický údaj. Doposud se indexace týkala pouze penzí tak, aby byl zachován relativní příjem důchodců vůči populaci, a politici se pravidelně nepředháněli, o kolik důchody seniorům zvýší. I když ani to v uplynulých letech nezabránilo takzvaným mimořádným valorizacím.

Nově se ale budou v rozpočtu indexovat další tři položky – platby poplatníka zdravotního pojištění, platy učitelů a výdaje na obranu. Všechny tyto položky nově porostou pravidelně a bez politického zásahu. To sice politikům „usnadní“ práci, zároveň bude ale růst těchto částí rozpočtu nekontrolovatelný, což znamená dodatečný tlak na veřejné finance ve výši desítek miliard.

A co je nejhorší – takových indexací se v rozpočtu již těžko zbavíme, faktické snížení výdajů je nepopulární za normální situace, natož pak, když musíte pro takové snížení úplně změnit rozpočtový mechanismus. Také proto současná vláda konsoliduje spíše vlastní rozpočtová rozhodnutí, než aby léčila dlouhodobé bolesti.

Kadyrov zatím nepochován, následník už ale klíčí

Nebyl by to Ramzan Kadyrov, kdyby zase jednou nepřekvapil.

Nejdřív se zdálo, že muž, kterého Putin kdysi ve slabé chvilce nazval synem (sám má jen dcery a kluk mu vždycky chyběl), je na smrt nemocný. Odulý obličej naznačoval

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Česko, Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější