Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dvě hodiny odborných argumentů přebije věta „nechci gender“. Jak se v Česku rozhoduje o Istanbulské úmluvě

Senátoři Jana Zwyrtek Hamplová a Michael Canov. Foto: Senát
Senátoři Jana Zwyrtek Hamplová a Michael Canov. Foto: Senát

V úterý v Senátu proběhlo jednání ústavní komise, jehož tématem byl jediný bod – Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí známá jako Istanbulská úmluva. Během jednání se ukázalo, že emoce stojící proti odborným argumentům budou při jednání o ratifikaci smlouvy pravděpodobně rozhodující.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V zeleném salonku Kolovratského paláce se vedle politických zástupců, kteří budou o osudu ratifikace Istanbulské úmluvy rozhodovat, sešli také zástupci ministerstva, Úřadu vlády a experti, kteří měli přinést odborný pohled a utlumit obavy odpůrců.

Příspěvky si připravili třeba ústavní právník Jan Kysela, vedoucí Katedry mezinárodního práva z Karlovy univerzity Veronika Bílková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nebo Martina Novopacká z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci.

Debata byla odborná, což potvrdila i Jana Zwyrtek Hamplová, která proti úmluvě bojuje. „Byla jsem překvapena, že seminář byl skutečně odborný,“ shrnula své pocity. Jedním z cílů bylo vyvrátit některé z argumentů, které třeba právě senátorka používá.

Například právnička Veronika Bílková popsala svou zkušenost členky Benátské komise za Českou republiku, která se jako odbornice zabývala implementací úmluvy v jiných státech. Ta zdůraznila, že argumenty proti jsou všude podobné, ale také jsou podle ní všude stejně chybné.

Muži a ženy zůstanou

Za irelevantní označila například tvrzení, že Istanbulská úmluva povede k legalizaci manželství homosexuálů a adopci dětí. „Manželství se objevuje pouze v jednom kontextu, a to v případě nuceného manželství, což některé státy využívají. Úmluva to absolutně neřeší. Z pohledu úmluvy je to zhola irelevantní,“ dodala.

Za mylný označila také argument, že Istanbulská úmluva spustí stavidla nelegální migrace. Připomněla,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Istanbulská úmluva

Justice

Rodina a vztahy

Senát

Sexuální násilí a obtěžování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější