Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Asi to řešil s brněnskou primátorkou.“ Zástupci koalice kritizují Vobořila za výrok o kokainu, odvolání nežádají

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil neplánuje regulaci kokainu. Foto: archiv Jindřicha Vobořila
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil neplánuje regulaci kokainu. Foto: archiv Jindřicha Vobořila

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil v úterním rozhovoru pro iDnes.cz řekl, že regulovaný trh by podle něj mohl fungovat nejen u konopí a kratomu, ale i u kokainu. Jeho výrok kritizovali především lidovci, ale i další zástupci koalice. Vobořil se brání, že pouze odpovídal na hypotetickou otázku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Myslím, že u kokainu by mohl fungovat regulovaný trh. Měli bychom regulovat různé látky podle jejich rizik. Samozřejmě se budu dívat úplně jinak na heroin nebo dokonce fentanyl než na kokain a konopí. Kokain je někde uprostřed, není jednou z těch nejrizikovějších látek. Rozhodně bych výš postavil třeba pervitin,‘‘ řekl Vobořil v úterním rozhovoru se serverem iDnes.cz.

Proti jeho slovům ostře vystoupili především lidovci. „Za sebe a za KDU-ČSL jsem toho názoru, že je na čase hledat skutečného PROTIdrogového koordinátora,‘‘ napsal například ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X.

 

Přidal se i ministr životního prostředí Petr Hladík, podle nějž jsou úvahy o regulovaném trhu u kokainu nepřípustné. „Tohle je selhání národního protidrogového koordinátora. Pokud pan Vobořil hovoří o legalizaci kokainu, není protidrogový, ale PROdrogový koordinátor,‘‘ uvedl na sociální síti X. „Národní protidrogový koordinátor má hledat cesty, jak bojovat proti závislostem na drogách, nikoli jak je volně prodávat,“ doplnil předseda strany a vicepremiér Marian Jurečka.

Výborný na dotaz Deníku N, zda jeho výrok znamená výzvu k Vobořilově výměně, své vyjádření

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější