Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nové nápady pro tři miliony Čechů. Odvážné rekonstrukce dávají nový život i krásu českým panelákovým bytům

Rekonstrukce panelákového bytu od dvojice architektů Kilo / Honč. Foto: Matěj Hakár
Rekonstrukce panelákového bytu od dvojice architektů Kilo / Honč. Foto: Matěj Hakár

Během posledních pěti let na české architektonické scéně vznikají radikální a originální rekonstrukce interiérů bytů v panelácích. Nejen architekti, ale i klienti si totiž začínají plně uvědomovat kvality tohoto bydlení a často překvapivé možnosti jeho transformace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Králíkárny a „panelový mor“, nebo neotřelé kvalitní bydlení? Monotónní nuda a šeď, nebo dostatek zeleně, volného prostranství a klidu ve městě?

Vztah k panelovým sídlištím a panelákům se v naší společnosti velmi různí. Někteří je milují a jiní je zatracují, neboť jsou pro ně symbolem pokleslého stavitelství, a nikoliv architekturou.

Záleží samozřejmě na mnoha aspektech, podle kterých lze paneláky posuzovat. Záleží také na městě či sídlišti, na konkrétním domě, nebo lépe řečeno na typu panelového domu a bezesporu rovněž na době jeho vzniku.

Neopominutelným faktem ale zůstává, že v panelových domech u nás žijí přibližně tři miliony obyvatel, takže s bydlením v nich má osobní zkušenost téměř každý třetí Čech.

I když pro někoho představují pozůstatek minulého režimu (což je samozřejmě nesprávné, jelikož „paneláky“

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Bydlení

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější